Leczenie ortodontyczne Invisalign® - wady i zalety

Leczenie ortodontyczne Invisalign® - wady i zalety

Invisalign® – wady i zalety

Każdy z nas marzy o pięknym, równym i białym uśmiechu. Ładne zęby to nie tylko kwestia zdrowotna, ale również estetyczna i wizualna. Zadbany uśmiech sprawia, że wyglądamy i czujemy się lepiej, a nasze poczucie pewności siebie znacznie wzrasta. Niestety, natura zazwyczaj nie obdarza nas naturalnie równym uzębieniem, wolnym od wad zgryzu. W związku z tym, aby osiągnąć zamierzony cel i uzyskać piękne zęby, trzeba wdrożyć leczenie ortodontyczne.

Aparat ortodontyczny a leczenie ortodontyczne

Tym, co pozwala nam na wyrównanie uzębienia i zredukowanie wad zgryzu, jest aparat ortodontyczny. Wyróżnia się kilka typów aparatów ortodontycznych, w zależności od trybu noszenia oraz materiału wykonania. Pierwszy podział uwzględnia aparat ortodontyczny ruchomy i aparat ortodontyczny stały. Aparat ruchomy jest samodzielnie zakładany i zdejmowany przez pacjenta, w wybranym przez niego momencie. Aparat stały natomiast przymocowany jest przez ortodontę do zębów pacjenta i tylko przez niego może być zdjęty po zakończeniu leczenia. Wśród aparatów ortodontycznych ruchomych i stałych znajdziemy te wykonane z metalu, ceramiczne, czy akrylowe.

Najnowocześniejszą alternatywą do dotychczas stosowanych aparatów ortodontycznych jest innowacyjny aparat nakładkowy Invisalign®. W wielu przypadkach może on zastąpić zarówno aparaty ruchome, jak i aparaty stałe, oferując równie skuteczne, ale znacznie wygodniejsze dla pacjenta leczenie ortodontyczne.

Aparat ortodontyczny Invisalign® – co to takiego?

Leczenie Invisalign® to system przezroczystych nakładek na zęby, które noszone przez pacjenta przez znaczną część doby, wpływają na przesunięcie zębów i ustawienie ich w oczekiwanej pozycji. Do terapii wykorzystuje się nakładki wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, a dokładniej mówiąc z termoplastycznego materiału smarttrack™, stworzonego i opatentowanego specjalnie na potrzeby leczenia ortodontycznego. W terapii nie stosuje się drutów, czy zamków, które niezbędne są podczas leczenia metalowym aparatem ortodontycznym.

Przeczytaj również:  Invisalign® - opinie o nakładkach i leczeniu

Już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortodonty Invisalign® lekarz wykona cyfrowy plan leczenia. Do jego stworzenia wykorzystuje się nowoczesny skaner tworzący cyfrowy wycisk. Pacjenci Invisalign® mogą zapomnieć o standardowych wyciskach robionych za pomocą masy i łyżek, co powodowało niemały dyskomfort. Terapia Invisalign® została stworzona w taki sposób, aby w całości przebiegała dla pacjenta przyjemnie. Na podstawie otrzymanego wycisku i komputerowej wizualizacji już na pierwszej wizycie możemy zobaczyć jak będą wyglądały nasze zęby po zakończeniu terapii.

Leczenie ortodontyczne Invisalign® – zalety

Leczenie systemem Invisalign® ma wiele zalet, co sprawia, że po tę metodę leczenia sięga coraz więcej specjalistów i ich pacjentów. Zalety te odnoszą się zarówno do kwestii zdrowotnych, estetyki, jaki i do wygody samego leczonego. Dla pacjentów bardzo istotne jest to, że nakładki Invisalign® są przezroczyste, przez co są praktycznie niewidoczne. Większość osób nawet nie zauważy, że mamy je na swoich zębach. Ma to bardzo duży wpływ na chęć podjęcia i kontynuowania leczenia przez pacjentów. Aparat Invisalign® nie wpływa na nasz wygląd, co ma ogromne znaczenie na przykład dla osób zajmujących wysokie stanowiska.

Nakładki Invisalign® nosi się przez minimum 22h na dobę. Pacjent zdejmuje je do spożywania posiłków i napojów. Dzięki temu nie musimy zmieniać swojej diety i eliminować z niej produktów, które mogłyby uszkodzić aparat metalowy. Co więcej, codzienna higiena jamy ustnej jest łatwa, nie zmienia się w stosunku do tej sprzed rozpoczęcia leczenia. Należy jednak pamiętać o myciu zębów po każdym posiłku, nitkowaniu zębów oraz płukaniu jamy ustnej specjalnymi płynami.

Możliwość zdjęcia nakładek do spożywania posiłków oraz mycia zębów to nie tylko ogromna wygoda dla pacjenta. To również zdrowsze zęby! Podczas noszenia metalowego aparatu ortodontycznego nie trudno o pozostawienie resztek pokarmowych na aparacie i w przestrzeniach międzyzębowych, które dalej mogą mieć wpływ na powstanie kamienia nazębnego i próchnicy. W przypadku leczenia Invisalign® mycie zębów nie jest utrudnione, więc bez problemu możemy o nie dbać tak, jak wcześniej.

Przeczytaj również:  Ile kosztuje aparat na zęby 2024?

Leczenie Invisalign® w wielu przypadkach trwa krócej niż to realizowane za pomocą stałego aparatu ortodontycznego, a jest tak samo, a nawet bardziej skuteczne. Jest to możliwe dzięki stopniowemu, ale częstszemu wywieraniu nacisku na zęby. Przekłada się to również na ilość i częstotliwość wizyt kontrolnych, których w przypadku Invisalign® jest znacznie mniej. To zaś ma swoje odzwierciedlenie w niższym koszcie leczenia. Inny sposób wywierania nacisku na zęby sprawia również, że leczenie Invisalign® jest mniej bolesne dla pacjenta. Dokręcanie aparatu stałego odbywa się co kilka tygodni, przez co jego siła musi być większa. Nakładki Invisalign® wymienia się natomiast co 7-14 dni.

Czy leczenie aparatem Invisalign® ma wady?

Podczas terapii Invisalign® pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza i pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Istotne jest systematyczne wymienianie nakładek na nowe, zgodnie z harmonogramem przekazanym przez ortodontę. Zbyt częste lub zbyt rzadkie wymienianie nakładek może mieć negatywny wpływ na przebieg leczenia i opóźniać uzyskanie odpowiednich efektów. Podczas noszenia nakładek można pić tylko wodę. W aparacie nie należy spożywać napojów zawierających cukier oraz tych barwiących, ponieważ niektórych przebarwień nie da się usunąć z nakładek, przez co stają się one nieestetyczne i widoczne.