Terapia ortodontyczna w systemie Invisalign® to najnowocześniejsza metoda leczenia wad zgryzu. Terapia ta ma wiele zalet, nic zatem dziwnego w tym, że sięga po nią coraz więcej pacjentów i specjalistów. Do przeprowadzenia leczenia wykorzystuje się przezroczyste nakładki, których zadaniem jej wywieranie nacisku na zęby, a tym samym przesuwanie ich i ustawianie w oczekiwanej pozycji.
System Invisalign® zdobył tak wielu zwolenników, ponieważ jest estetyczny, wygodny, a także zapewnia wspaniale efekty w przystępnej cenie. Aparat nie jest widoczny, więc nie wpływa na codzienny wygląd pacjenta. Nakładki zdejmuje się do spożywania napojów i posiłków oraz do mycia zębów, przez co higiena jamy ustnej nie jest utrudniona. Czas trwania leczenia oraz jego koszt, nawet w przypadku skomplikowanych wad zgryzu, jest niższy niż przy stosowaniu stałego metalowego aparatu ortodontycznego. Z jakimi wadami zgryzu poradzi sobie system nakładkowy Invisalign®?
System Invisalign® na: Stłoczone zęby
Stłoczone zęby to problem, który u pacjentów pojawia się bardzo często. Wadę tę wywołują zarówno czynniki wrodzone, genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Stłoczenia zębów wynikają z braku wystarczającego miejsca na wzrost wszystkich zębów w dolnym lub górnym łuku zębowym. W efekcie wzrastające zęby zaczynają na siebie nachodzić, pojawiają się w nieodpowiednim miejscu lub pod nieprawidłowym kątem.
Wada, jaką są stłoczone zęby, jest diagnozowana przez ortodontę, ale w większości przypadków widać ją gołym okiem. Uśmiechając się pacjent zauważa, że jego zęby są nierówno ustawione w łuku zębowym, nachodzą na siebie, są krzywe. Warto pamiętać, że stłoczone zęby to nie tylko duży problem estetyczny, ale również zdrowotny. Wada ta nie pozwala na dokładne i skuteczne mycie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, co zaś prowadzi do gromadzenia się płytki i kamienia nazębnego, a w efekcie do rozwoju próchnicy.
System Invisalign® na: Szparowatość
Szparowatość to wada zębów, która w pewnym sensie jest odwrotnością stłoczonych zębów. Występuje wtedy, gdy wielkość zębów jest mniejsza niż miejsce w łuku zębowym. Tym samym powstają szpary pomiędzy zębami. Szparowatość to wada, która może występować z przyczyn genetycznych, gdy rodzimy się ze zbyt małymi zębami. Jej przyczyną mogą być inne wady zębowe, które powodują niewłaściwe ustawienie zębów w łuku, a także niektóre choroby przyzębia, powodujące przesunięcie zębów.
Szparowatość, podobnie jak stłoczenie zębów, to nie tylko kwestia estetyczna, ale również zdrowotna. Wada ta z pewnością zniekształca uśmiech, co wpływa na wygląd, obniża samoocenę i może wywoływać kompleksy. Szparowatość powoduje dyskomfort podczas spożywania posiłków. Resztki jedzenia wchodzą w przestrzenie międzyzębowe, co dodatkowo wywołuje próchnicę oraz problem nieświeżego oddechu.
System Invisalign® na: Zgryz otwarty
Zgryz otwarty to niepełne zachodzenie na siebie zębów siecznych, czyli jedynek i dwójek w górnym oraz dolnym łuku zębowym. Zęby górne nie stykają się w sposób prawidłowy z zębami dolnymi. W zależności od stopnia zaawansowania tej wady zgryzu, pomiędzy górnymi i dolnymi zębami siecznymi powstaje przestrzeń. Do wystąpienia zgryzu otwartego może przyczynić się zbyt długie ssanie smoczka lub palca, niedrożność dróg oddechowych, wypychanie języka, wady genetyczne, a także brak zaniku niemowlęcego sposobu połykania.
Zgryz otwarty powinien zawsze być leczony za pomocą terapii ortodontycznej, ponieważ w skrajnych przypadkach powoduje niemożność gryzienia pokarmów. Dodatkowo, wada ta powoduje występowanie wad wymowy, problemów z jedzeniem, a także negatywnie wpływa na wygląd pacjenta.
System Invisalign® na: Zgryz krzyżowy
Zgryz krzyżowy to wada, w której zęby dolne zachodzą na uzębienie górne. U zdrowych osób natomiast to zęby górne zachodzą na zęby dolne na wysokość ok. 2-3mm. Zgryz krzyżowy może wstępować na całym łuku zębowym lub tylko na jego fragmencie. Źródłem występowania tej wady są genetyczne uwarunkowania, wady wrodzone, a także szkodliwe nawyki, do których zalicza się ssanie smoczka, ssanie palca, zgrzytanie zębami, oddychanie przez usta, nieprawidłowe wypełnienia dentystyczne oraz braki w uzębieniu.
Zgryz krzyżowy powinien być leczony aparatem ortodontycznym, ponieważ zmienia rysy twarzy. U osób z tą wadą można z łatwością zauważyć dominację dolnej części twarzy nad górną, czy asymetrię warg. Co więcej, zgryz krzyżowy ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego układu żucia, dlatego też nigdy nie może być lekceważony.
System Invisalign® na: Nagryz pionowy
W przypadku nagryzu pionowego górne zęby wysunięte są do przodu względem zębów dolnych. Jest to jedna z wad, która występuje u pacjentów bardzo często. Ma ona kilka źródeł. Jednym z nich są geny, drugim zaś czynniki zewnętrzne i złe nawyki, takie jak wypychanie języka, ssanie smoczka oraz ssanie palca. Wada ta nie może być lekceważona, ponieważ nie jest to jedynie kwestia estetyczna. Pacjent z nagryzem pionowym ma problem z domknięciem ust, a także z gryzieniem i żuciem pokarmów. Nieleczona wada prowadzi do ścierania się szkliwa i uszkodzenia zębów. Zgryz krzyżowy wywołuje ból szyi, stawu skroniowo-żuchwowego oraz bóle głowy.
System Invisalign® na: Przodozgryz
Przodozgryz to wysunięcie przodu żuchwy względem szczęki. Wada ta najczęściej wywoływana jest przez czynniki genetyczne. Przodozgryz zaburza funkcję odgryzania pokarmów i żucia. Nierzadko wywołuje wady wymowy. Najbardziej charakterystycznym objawem przodozgryzu jest wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej oraz wysunięcie dolnej wargi. W niektórych przypadkach leczenie ortodontyczne może nie być wystarczające i konieczne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych.
Istotnym jest, aby pamiętać, że wad zgryzu nie można lekceważyć. Wszystkie wady powinny być leczone z wykorzystaniem dostępnych metod, jednak najczęściej można je wyleczyć odpowiednim aparatem ortodontycznym. System Invisalign® pozwala na szybkie, bezbolesne oraz skuteczne uzyskanie zdrowego i równego uśmiechu.