Koszty leczenia ortodontycznego - koszty Invisalign®

Koszty leczenia ortodontycznego - koszty Invisalign®

Ile kosztuje i od czego uzależniona jest cena leczenia ortodontycznego?

Zapewne każdy, kto zastanawiał nad jego rozpoczęciem, zadawał to pytanie. Jak się okazuje, wiele zależy od samej metody, a co za tym idzie – od rodzaju aparatu i liczby wizyt kontrolnych. Także wielkość wady ma duży wpływ na całkowity koszt leczenia. Im większa, tym bardziej jest złożone, wymaga częstszych kontroli w gabinecie oraz nierzadko korzystania z kilku rodzajów aparatów (np. ekspander czy płytka Hassa).

Wybierając metodę leczenia ortodontycznego pacjenci kierują się nie tylko ceną. Efektywność, a więc czas jego trwania, pojawienia się pierwszych, widocznych rezultatów oraz to, jak sam proces wpłynie na codzienne funkcjonowanie, ma także duże znaczenie.

Jak więc wybrać najlepsze i optymalne cenowo rozwiązanie?

To nie jest łatwe, biorąc pod uwagę ilość możliwości jakie oferuje nowoczesna stomatologia. Począwszy od tradycyjnych aparatów, z zamkami i drutem, po niewidoczne nakładki. Te pierwsze w istotny sposób wpływają na komfort życia pacjenta. Zwłaszcza w pierwszym okresie leczenia może dojść do otarcia błony śluzowej jamy ustnej, tym samym wywołując ból, trudności z jedzeniem a niekiedy także i mową. Oczywiście, po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do nowego stanu rzeczy, a z pomocą przychodzą specjalne woski, które pomagają zminimalizować ryzyko skaleczeń. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody, Invisalign® jest bardzo mało inwazyjna, ponieważ nakładki są gładkie i zdejmowalne. To ma także duże znaczenie w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. Pozwala bowiem na normalne – tak jak do tej pory szczotkowanie zębów.

Jak te dwie metody przedstawiają się w kontekście kosztów?

W przypadku leczenia przy pomocy metalowego aparatu, do oszacowania całkowitego kosztu leczenia, oprócz jego ceny należy wziąć pod uwagę także wizyty kontrolne, koszt zdjęcia aparatu oraz aparat retencyjny. Te, jak się okazuje, są największym wydatkiem. Cena aparatu obecnie waha się między 1500 zł a 2500 zł za jeden łuk (w przypadku aparatu tzw. “estetycznego” około 3000 zł, a samoligaturującego około 4500 zł), koszt wizyty to 200-300 zł, a zdjęcia aparatu 300 zł. Cena retainera, który utrwala efekt leczenia waha się między 200 a 1000 zł, w zależności od jego rodzaju. Należy pamiętać także o kosztach związanych z diagnostyką – pobraniem wycisków czy wykonaniem zdjęć RTG. Biorąc pod uwagę, że średnio leczenie ortodontyczne trwa około 2 lat, pacjent na pewno łącznie zapłaci sumę czterocyfrową.

Inaczej wygląda kwestia leczenia przezroczystymi nakładkami Invisalign®, ponieważ jego cena jest znana od początku. Całkowity koszt leczenia wynosi 14500 zł w przypadku Invisalign® Full, czyli maksymalnej opcji obejmującej wszystkie wizyty kontrolne, a także aparaty retencyjne. Jest to duży komfort psychiczny, który daje także możliwość dokładnego oszacowania i przygotowania się na taki wydatek.

Niezależnie od metody, do leczenia ortodontycznego warto się odpowiednio przygotować. Z uwagi na to, że aparat działa pewną siłą potrzebną do prawidłowego ułożenia zębów, te muszą być mocne i zdrowe. Usunięcie kamienia nazębnego, wyleczenie ubytków, a czasem leczenie periodontologiczne czy ekstrakcja zębów są niezbędnym wstępem do rozpoczęcia leczenia. Te działania są wskazywane przez lekarza, na podstawie badania stomatologicznego, zdjęć RTG, wycisków, a w przypadku Invisalign® wykonanej wcześniej wizualizacji komputerowej przy pomocy skanera wewnątrzustnego. Oprócz ewentualnego leczenia zębów i innych zabiegów, takie przygotowanie (skan zębów) jest wliczone w cenę w przypadku metody Invisalign®.

Leczenie ortodontyczne z pewnością jest dość kosztownym przedsięwzięciem, jednak biorąc pod uwagę efekt finalny w postaci zdrowego i pięknego uśmiechu, warto zdecydować się na ten krok. Wychodząc naprzeciw pacjentom, gabinety stomatologiczne coraz częściej umożliwiają rozłożenie kosztów leczenia na raty. Dzięki temu leczenie stało się bardziej przystępne cenowo, a możliwość wyboru rodzaju aparatu sprawia, że więcej osób się na nie decyduje. Wcześniej, pacjenci dłużej wahali się i odwlekali decyzję w czasie, z obawy przed koniecznością noszenia widocznego i mocno ingerującego w wygląd oraz funkcjonowanie aparatu, przez okres nawet dwóch lat. Jak się okazuje, metoda Invisalign® wcale nie jest tak droga, a często jest porównywalna cenowo do tradycyjnego leczenia metalowym aparatem.

W przypadku wyboru metody warto kierować się nie tylko ceną, lecz także opiniami i rozwiązaniami, jakie oferuje. Należy pamiętać, że oblicze współczesnej stomatologii zmienia się i już wcale nie musi kojarzyć się z bólem czy dyskomfortem. Nowoczesna metoda Invisalign® to wygodne, a także cenowo atrakcyjne rozwiązanie. Dzięki ograniczonej do minimum liczbie wizyt kontrolnych pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze.