Metoda Invisalign® umożliwia leczenie stomatologiczne zębów na każdym etapie terapii. Jest to jedna z zalet i cech, które ją wyróżniają, w przeciwieństwie do leczenia tradycyjnym aparatem. Dzięki temu, że przeźroczyste nakładki są zdejmowalne, takie czynności jak zakładanie plomb, usuwanie kamienia nazębnego czy leczenie kanałowe, są możliwe do wykonania. Należy jednak pamiętać o tym, że niezależnie od rodzaju metody, także w przypadku Invisalign® zęby powinny być odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia leczenia.
Nakładki Invisalign® są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta, w oparciu o cyfrowe wyciski pobrane przy pomocy skanera wewnątrzustnego iTERO 3D oraz wizualizację leczenia, czyli model 3D, który przedstawia, jak zęby będą się prostować i zmieniać swoje położenie w poszczególnych etapach. Wykonane z opatentowanego tworzywa smarttrack™, niewidoczne nakładki oddziałują na zęby określonymi lecz delikatnymi siłami. Tworzywo pozwala na doskonałe ich dopasowanie do zębów i linii dziąseł, a rozmieszczenie sił sprawia, że leczenie jest mniej bolesne i bardziej bezpieczne niż w przypadku stosowania tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Jak to możliwe? Nakładki Invisalign® oddziałują całą swoją powierzchnią na zęby, a nie tylko punktowo, jak zamki aparatu. Tu z kolei, siły muszą być odpowiednio większe, aby uzyskać zamierzony efekt. Zaletą cyfrowego planu leczenia Invisalign® jest to, że każdy układy sił, z jakimi nakładki wywierają nacisk na zęby są z góry precyzyjnie obliczone. Taki sposób działania jest mniej inwazyjny i bardziej bezpieczny dla zębów oraz dziąseł. Dodatkowo, możliwość zdejmowania nakładek pozwala dokładnie czyścić zęby, dzięki czemu są mniej narażone na osadzanie płytki nazębnej i pojawienie się próchnicy. Metoda Invisalign® zmniejsza ryzyko, że podczas leczenia dojdzie do podrażnienia dziąseł czy zniszczenia szkliwa. Utarło się także, że przed założeniem aparatu ortodontycznego pacjent będzie musiał usuwać zdrowe zęby. Wskazaniem do ekstrakcji ósemek może być przodozgryz lub tyłozgryz, jednak przy innych wadach zgryzu zazwyczaj nie ma takiej potrzeby.
Niezależnie od wyboru metody leczenia ortodontycznego, przed jego przystąpieniem zęby muszą przejść przegląd i badania pod kątem zdrowia korzeni, obecności próchnicy i kamienia nazębnego. Zęby muszą być zdrowe i dokładnie oczyszczone. Z tego względu najczęściej zaleca się – oprócz ewentualnego wyleczenia ubytków, usunięcie płytki nazębnej. Zabiegi, takie jak wybielanie czy piaskowanie warto zostawić na koniec i wykonać je po zakończeniu leczenia.
Na jednej z pierwszych wizyt wprowadzających do leczenia ortodontycznego należy wykonać badania, które wykluczą nieprawidłowości tam, gdzie nie widać ich gołym okiem. Chodzi o ocenę stanu korzeni zębowych i wypełnień ubytków. Jeśli zęby w przeszłości były plombowane należy sprawdzić, czy nie trzeba wymienić wypełnień na nowe. Przed opracowaniem planu leczenia należy także wykonać zdjęcia RTG zębów. Najczęściej wymagane są zdjęcia: pantomograficzne i cefalometryczne. Na zdjęciu pantomograficznym widoczne są wszystkie zęby, a także szczęka, żuchwa, zatoki szczękowe i stawy skroniowo-żuchwowe. Dzięki temu możliwa jest ocena struktur przyzębia, a także kości szczęki. Widać zęby leczone kanałowo, infekcje, jaki i wszelkie inne uszkodzenia oraz problemy. Z kolei zdjęcie cefalometryczne obrazuje ułożenie łuków zębowych, tkanki miękkie, tkanki twarde twarzy oraz zatoki przynosowe. W przypadku leczenia Invisalign® najczęściej wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne.
Odpowiednia diagnostyka, wyleczenie i higienizacja zębów są obowiązkowym wstępem do przygotowania planu leczenia oraz założenia pierwszych nakładek Invisalign®. A co, jeśli zdarzy się, że w trakcie leczenia pojawi się próchnica i konieczne będzie leczenie zębów? O ile może to być mocno utrudnione nosząc metalowy aparat stały, z uwagi na obecność zamków czy pierścieni, to w przypadku leczenia nakładkami Invisalign®, nie ma żadnych przeciwwskazań. W trakcie leczenia pacjent po prostu zdejmuje nakładki, dzięki czemu odbywa się ono w tradycyjny sposób. Na wizycie powinien je mieć przy sobie, aby stomatolog mógł dopasować wypełnienie do kształtu nakładki.
W trakcie leczenia ortodontycznego duże znaczenie dla zachowania zdrowia zębów ma nie tylko odpowiednie przygotowanie, w postaci ich wyleczenia i dokładnego wyczyszczenia, lecz także bieżąca higiena. W przeciwieństwie do leczenia tradycyjnym aparatem, codzienne czyszczenie zębów nie jest utrudnione. Przede wszystkim możliwość zdejmowania nakładek na czas mycia zębów oraz, brak zamków i drutów pozwala na używanie tradycyjnej szczoteczki i nici dentystycznej. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest bardzo ważne w zapobieganiu zalegania resztek pokarmu, tworzeniu się bakteryjnej płytki nazębnej oraz próchnicy. Nie tylko sama czynność związana z higieną jamy ustnej, lecz też sama jej jakość, a więc częstotliwość, długość i precyzja jest bardzo istotna zwłaszcza podczas leczenia ortodontycznego. Należy mieć na uwadze fakt, że nakładki Invisalign® należy nosić przez większą część doby, a więc przez około 22 godziny. Taka sytuacja jak założenie nakładek na niedokładnie lub co gorsza, wcale nie wyczyszczone po posiłku zęby, daje idealne środowisko do rozwoju bakterii. Zęby, na które założone są nakładki nie mają styczności z wypijaną wodą, która dodatkowo przepłukuje jamę ustną oraz ze śliną, która ma antybakteryjne właściwości. Z tego powodu należy rygorystycznie przestrzegać zasady mycia zębów po każdym posiłku, a także po wypiciu słodkiego napoju i każdego innego, niż woda. To również zapobiegnie tworzeniu się przebarwień na nakładkach.
Każdy rodzaj leczenia ortodontycznego wiąże się z pewnym ryzykiem osłabienia zębów i narażenia ich na próchnicę czy gromadzenie się płytki nazębnej, jednak w przypadku metody Invisalign® jest ono zdecydowanie mniejsze. Działanie sił związane z budową aparatu Invisalign® jest dużo łagodniejsze, gdyż nakładka oddziałuje na zęby całą swoją powierzchnią, a ich rozkład jest precyzyjnie określony już podczas planowania leczenia. Cyfrowy pomiar pozwala skutecznie monitorować proces leczenia i wprowadzać w nim korekty, których rezultat jest od razu przewidziany. W leczeniu Invisalign® nie ma miejsca na działanie metodą prób i błędów. Należy pamiętać, że zachowanie zdrowia zębów i to, jak długo będzie trwało leczenie zależy także od samego pacjenta. Tego, czy przestrzega zaleceń związanych z czasem noszenia nakładek i higieną jamy ustnej. Na to tylko on ma wpływ. Jeśli jednak zdarzy się, że leczenie zębów w trakcie noszenia nakładek Invisalign® będzie konieczne, nie ma żadnego problemu, aby się jego podjąć.