Równe i białe zęby to dar, którym niestety nie każdy został obdarzony w naturalny sposób. Wszyscy marzymy o pięknym uśmiechu. Ma on niewątpliwy wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie i samoocenę. Oczywiście, względy estetyczne są istotne, lecz z medycznego punktu widzenia najważniejsze są aspekty zdrowotne. Coraz więcej ludzi ma świadomość tego, jak zdrowie zębów wpływa także na kondycję całego organizmu. Z tego powodu regularnie odwiedzamy gabinet stomatologiczny w celu skontrolowania stanu uzębienia. Leczymy ubytki i poddajemy się różnego rodzaju zabiegom, takim jak usuwanie kamienia nazębnego. Warto jest mieć na uwadze fakt, że wady zgryzu, stłoczenia zębów powodują nadmierne gromadzenie się osadu, co prowadzi do tworzenia się płytki nazębnej. Ta z kolei jest przyczyną chorób zębów oraz dziąseł. Z tego powodu leczenie ortodontyczne nie jest tylko kwestią poprawy wyglądu.
O ile to możliwe, proces leczenia warto rozpocząć możliwie najwcześniej. Na szczęście, nowoczesna ortodoncja umożliwia skuteczne leczenie nawet poważnych wad zgryzu także u dorosłych osób. Osoby, które decydują się na podjęcie takiego kroku mają do wyboru metodę tradycyjną – przy pomocy metalowego aparatu ortodontycznego oraz leczenie przy pomocy niewidocznymi nakładkami. Co je cechuje?
Invisalign® to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego, która polega na korekcji zgryzu za pomocą specjalnie dobranych, przezroczystych nakładek. Jest to alternatywa dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego, która na całym świecie staje się standardem. Obecnie z Invisalign® korzysta już 12 milionów ludzi! I ta liczba stale rośnie.
Leczenie nakładkami Invisalign® jest nie tylko komfortowe, lecz także skuteczne, co potwierdzają liczne zdjęcia metamorfoz i opinie pacjentów. Metoda ta pozwala na korekcję małej, średniej, a nawet dużej wady zgryzu. W przypadku tej ostatniej szczególnie ważna jest obecność ortodonty, który układa plan leczenia i nadzoruje jego proces.
A dokładnie, jakie wady można leczyć metodą Invisalign®? Tu nie ma ograniczeń: zgryz otwarty, krzyżowy, głęboki, przodozgryz, stłoczenie zębów, diastema, niewłaściwe rozmieszczenie zębów i wiele innych.
Niewidoczne nakładki są projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Bardzo dokładnie przylegają do zębów, dzięki czemu nie powodują zmian zarówno w wyglądzie, jak i codziennym funkcjonowaniu. Każdą nakładkę należy nosić około 22 h/ dobę przez okres 14 dni. Przykładowo, w przypadku niewielkiej wady zgryzu pacjent otrzyma 7 nakładek (7 na górną szczękę i 7 na żuchwę). Pierwsze efekty działania aparatu Invisalign® można zaobserwować nawet po 3 miesiącach! Oczywiście, wiele zależy od indywidualnego przypadku, a im większa wada, tym leczenie jest dłuższe i bardziej złożone. Mechanizm działania aparatu jest jednak zawsze taki sam. Odpowiednio wyprofilowane, wykonane ze specjalnego tworzywa SmartTrack nakładki działają delikatną siłą na zęby, które po zmianie na kolejną, pomału przesuwają się (rotują) i dostosowują się do jej kształtu. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do innych metod leczenia przezroczystymi nakładkami, aparaty Invisalign® są dodatkowo wyposażone w attachmenty, czyli specjalne zaczepy, które w formie przezroczystych wypustek wywołują odpowiednio silny nacisk aparatu na zęby.
Czy istnieje możliwość, aby zobaczyć jak będzie wyglądał efekt końcowy leczenia ortodontycznego? Pacjenci decydują się na leczenie ortodontyczne ze względu na zdrowie i wygląd swoich zębów. Nie zawsze jednak wiedzą jak będzie ten efekt końcowy wyglądał. Na szczęście, metoda Invisalign® opiera się na bardzo nowoczesnych rozwiązaniach, do których należy skanowanie wewnątrzustne oraz wizualizacja komputerowa zębów. To bardzo ważne, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza, gdyż oboje bardzo dokładnie mogą zobaczyć, z jakim problemem się mierzą i do jakiego celu będą dążyć. Wirtualny plan leczenia pomaga dentyście kontrolować postępy, a dla pacjenta jest dużą motywacją aby stosować się do zaleceń. Innowacyjna technologia pozwala także na oszacowanie czasu trwania leczenia oraz jego kosztu. Jak to możliwe? Na podstawie badania dentystycznego oraz skanowania jamy ustnej, dentysta podczas pierwszych wizyt określa ile nakładek będzie potrzebnych do całego leczenia. Tym sposobem można obliczyć, kiedy nastąpi finał całej kuracji.
Leczenie nakładkami Invisalign® przynosi efekty nawet w przypadku dużych wad zgryzu. Tak jak podczas każdego rodzaju leczenia ortodontycznego, dla ich utrzymania niezbędna jest retencja. To ostatni etap, ale równie ważny. W tym celu stosuje się ruchome oraz stałe retainery, a czas ich noszenia jest proporcjonalny do wieku pacjenta i wielkości problemu, z jakim się zmagał. Ruchomy aparat retencyjny w postaci przezroczystej płytki (płytka termoformowalna, płytka Schwarza, płytka Hawleya lub pozycjoner) w pierwszym okresie nosi się zarówno na dzień, jak i na noc, a następnie tylko na noc. Z kolei, stały retainer, w postaci drutu, który przykleja się do wewnętrznej strony zębów, niejednokrotnie nosi się przez całe życie. Na szczęście, pacjenci szybko o nim zapominają, gdyż nie sprawia dyskomfortu podczas wykonywania codziennych czynności. Ważne jest – jak zresztą podczas całego procesu leczenia, dbanie o właściwą higienę jamy ustnej oraz aparatu. W przypadku ruchomego zasady czyszczenia są takie same, jak w przypadku nakładek Invisalign® (szczotka, pasa).
Z całą pewnością można podkreślić, że leczenie metodą Invisalign® pozwala osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Tu jednak – jak w każdym przypadku, kluczowe jest stosowanie się do zaleceń i działanie zgodnie z ustalonym planem leczenia. Regularna wymiana nakładek, dbanie o higienę, noszenie aparatu przez wyznaczoną liczbę godzin, pojawianie się na wizytach kontrolnych i retencja – są kluczowe w uzyskaniu zadowalającego rezultatu.