Porady i pierwsza wizyta

Porady i pierwsza wizyta

Porady INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW STAŁYCH APARATÓW ORTODONTYCZNYCH

 

 • Użytkowanie stałego aparatu ortodontycznego wymaga szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Zęby należy dokładnie myć i płukać po każdym posiłku.

 

NA DOBRY POCZĄTEK

 • Podczas pierwszych dni noszenia aparatu ortodontycznego dochodzi często do podrażnienia śluzówki jamy ustnej. W ciągu kilku dni lub tygodni organizm adaptuje się do nowej sytuacji i problem znika. Aby dyskomfort w początkowej fazie noszenia aparatu był jak najmniejszy można smarować miejsca, gdzie odczuwalne jest podrażnienie, używając do tego celu maści, np. Solcoseryl, Sachol, Baikadent, Aperisan, można stosować także płukanki ziołowe, np.. szałwia, rumianek. Bardzo przydatny jest także specjalny wosk ortodontyczny, którym zakleja się drażniący element.
 • Na początku utrudniona jest wymowa, jednakże po kilku dniach wszystko wraca zwykle do normy.

CZYSZCZENIE ZĘBÓW I APARATU

 

 • Zęby należy dokładnie myć i płukać po każdym posiłku.
 • W aptekach dostępne są specjalne szczoteczki, przeznaczone dla pacjentów ze stałymi aparatami ortodontycznymi, jednopeczkowe, w kształcie wyciorków, specjalne końcówki do szczoteczek elektrycznych oraz nici dentystyczne “super dental floss”.
 • Przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego pacjent powinien mieć przeprowadzoną sanację jamy ustnej, tzn. wyleczone wszystkie zęby, usunięty kamień i osad nazębny. Związków fluoru nie należy stosować około 4-6 tygodni przed założeniem aparatu.
 • W przypadku nie stosowania się do powyższych zaleceń mogą wystąpić powikłania w postaci odwapnień szkliwa, próchnicy oraz zmian zapalnych lub przerostowych dziąseł.

 

UWAGI

 • Pacjent powinien wystrzegać się gryzienia twardych pokarmów, które mogłyby uszkodzić aparat (zwłaszcza odgryzania twardych kęsów np. jabłka przednimi zębami). Należy unikać słodkich i lepkich pokarmów (cukierki “krówki”, toffi itp.), gumy do żucia oraz pokarmów drobnoziarnistych np. orzechów czy prażonej kukurydzy.
 • Pacjent powinien zgłaszać się na wyznaczane co 4-8 tygodni wizyty kontrolne. Leczenie ortodontyczne nie przeszkadza w przeprowadzaniu zabiegów higienicznych (usuwanie osadu nazębnego).
 • W razie awarii aparatu (odcementowanie pierścienia, odklejenie zamka, pęknięcie ligatury, awarii aparatu retencyjnego) pacjent proszony jest o kontakt telefoniczny w celu umówienia wcześniejszej wizyty.
 • Po zakończeniu czynnego leczenia ortodontycznego i zdjęciu aparatów stałych konieczne jest leczenie retencyjne, mające na celu utrwalenie osiągniętych wyników oraz zapobieżenie ewentualnym nawrotom wady. W zależności od wskazań stosowane są zdejmowane (przezroczyste szyny, płytki retencyjne) lub stałe aparaty retencyjne (retainery klejone bezpośrednio do językowych lub podniebiennych powierzchni zębów). Czas retencji zależy m.in. od wieku pacjenta, rodzaju i stopnia nasilenia leczonej wady zgryzu oraz czasu aktywnego leczenia i wynosi na ogół kilka lat.
 • Same druty i wizyty w gabinecie zwykle nie wystarczą do uzyskania perfekcyjnego wyniku leczenia. Ortodonci wielokrotnie wręczają swoim pacjentom małe gumeczki, które należy rozpinać pomiędzy wskazanymi przez lekarza elementami aparatu. Pacjent robi to samodzielnie i musi odpowiedzialnie podejść do tej części leczenia, której nie jest w stanie wykonać żaden ortodonta bez pomocy pacjenta. Stosuj wyciągi gumowe zgodnie z zaleceniami ortodonty. Skuteczność wyciągów jest największa, jeśli stosowane są przez całą dobę, nawet w czasie posiłków, a zdejmowane powinny być wylącznie do mycia zębów. Po oczyszczeniu zębów i aparatu zakładamy świeże gumki. Jeśli nie pamiętasz jakie były zalecenia i sposób zakładania gumek, skontaktuj się ze swoim ortodontą, ponieważ niewłaściwe stosowanie wyciągów gumowych może mieć negatywne skutki dla leczenia.

 

Wizyty Etapy leczenia ortodontycznego

 • Diagnostyka
 • Leczenie
 • Retencja

 

Wizyta pierwsza:

 • Pierwsza wizyta jest to konsultacja ortodontyczna, na której Pani Doktor Alina Strzałkowska przeprowadza rozmowę z pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań. Zęby i zgryz pacjenta są dokładnie badane, oceniane są również rysy twarzy, funkcjonowanie stawów skroniowo – żuchwowych, czynność oddychania, połykania oraz mowa. Po dokładnej analizie zebranych materiałów przygotowywany jest plan leczenia. Zawarte są w nim informacje na temat diagnozy przypadku oraz strategii leczenia, czyli rodzaju aparatu, procedur, udziału innych specjalistów, przewidywanego czasu leczenia, kosztów oraz zabezpieczenia wyników leczenia.
 • Przed założeniem aparatu na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem o problemie, z którym się zwrócił. Przeprowadzane jest badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne. Pobierane są wyciski na model diagnostyczny. Niezbędne w prawidłowej diagnostyce są zdjęcia RTG, Panoramiczne i Cefalometryczne lub inne dodatkowe. Fotografie pacjenta wykonujemy w gabinecie.

 

Wizyta druga: 

 • Za zgodą pacjenta wykonywana jest diagnostyka niezbędna do przygotowania indywidualnego planu leczenia. Przedstawiany jest indywidualny plan leczenia oraz dokonywany jest wybór aparatu ortodontycznego. Na 3-4 dni przed założeniem aparatu dokonywana jest separacja zębów trzonowych, czyli umieszczenie małej gumeczki w przestrzń międzyzębową trzonowców aby poźniej swobodnie załozyc pierścień. W niektórych przypadkach można zastosować specjalny zamek i wtedu separacja jest niepotrzebna.

 

Wizyta trzecia:

 • Zakladany jest aparat najczęściej w obu lukach jednoczesnie. Na koniec wizyty pacjent zostaje poinformowany o sposobie odżywiania i jak dbać o zęby i aparat w trakcie leczenia.

 

APRATY RETENCYJNE

 • Po zakończeniu aktywnego leczenia aparat retencyjny pozwala utrzymać wyniki leczenia. Jest to ostatnia faza leczenia ortodontycznego. Czas noszenia aparatow retencyjnych ustalany jest indywidualnie w zależności od przypadku i wieku. Aparaty retencyjne są stałe i ruchome. Aparat retencyjny stały to drucik przyklejony od strony jezykowej zębów przednich. Aparat retencyjny ruchomy występuje w postaci płytki lub szyny przeźroczystej.

 

WIZYTY KONTROLNE

 • Wizyty kontrolne z aparatem stałym odbywają się co 4-6 tyg., a wizyty kontrolne z aparatem w systemie niskiego tarcia odbywają się co 8 tyg.

 

LECZENIE DOROSŁYCH

 • Współczesna ortodoncja nie ma ograniczeń wiekowych. Pacjent dorosły może być leczony skutecznie i z powodzeniem  aparatami stałymi. Szczególnie korzystne efekty leczenia uzyskuje się stosując technikę niskiego tarcia.
Dental Care

Centrum BALBINA
43-100 Tychy, ul. Barona 30

e-mail: dentalcare@tlen.pl 

Umów się na wizytę! Zadzwoń:

tel. 32 788 18 19
gsm 791 66 99 96