FAQ

METODA INVISALIGN®

Czym charakteryzuje się leczenie Invisalign®?

Invisalign® firmy Align Technology® z USA to opatentowana metoda leczenia ortodontycznego przy użyciu przezroczystych nakładek, które działając odpowiednimi siłami, prostują zęby według ustalonego planu. Leczenie jest komfortowe dla pacjenta, gdyż aparat jest gładki, pozbawiony zamków, drutów i można go w razie potrzeby zdejmować.

Jakie są główne atuty leczenia nakładkami Invisalign®?

Leczenie nakładkami Invisalign® daje możliwość skutecznego leczenia nawet dużych wad zgryzu i jest komfortowe dla pacjenta. Przezroczysty aparat jest bardzo dyskretny i można go zdejmować na czas posiłku oraz czyszczenia zębów. Pozwala to zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Do tej pory metodzie Invisalign® zaufało ponad 15 milionów ludzi na całym świecie, a grono zadowolonych pacjentów stale się powiększa.

Dlaczego pacjenci chętnie wybierają metodę Invisalign®?

Brak zamków, drutów i gładka powierzchnia przezroczystego aparatu zapewnia duży komfort użytkowania. Nakładki są zdejmowalne, a pacjent nie musi rezygnować z dotychczasowych aktywności i przyzwyczajeń. Ponadto, metoda Invisalign® zapewnia skuteczne leczenie nawet skomplikowanych wad zgryzu w krótszym czasie niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem. Średnio trwa 12-18 miesięcy, a po 6 miesiącach widać pierwsze efekty.

Czy leczenie metodą Invisalign® jest bezpieczne?

Tak, jest to bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia ortodontycznego, z której skorzystało już ponad 15 milionów ludzi na świecie. System Invisalign® jest oznaczony certyfikatem CE 0344 Unii Europejskiej. Nakładki Invisalign® i nakładki retencyjne Vivera® posiadają także certyfikat wyrobu medycznego klasy lla Unii Europejskiej. Oba rodzaje aparatów spełniają wymogi związane z bezpieczeństwem i właściwościami użytkowymi, zgodnie z Dyrektywą Rady 93/42/EWG i Dyrektywą 2007/47/WE. System Invisalign® jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

DLA KOGO JEST METODA INVISALIGN®?

Czy z Invisalign® mogą korzystać dzieci?

Tak, metoda Invisalign® umożliwia leczenie wad zgryzu u dzieci od 6 roku życia, które mają jeszcze mleczne zęby. Leczenie pozwala we właściwy sposób ukształtować łuki zębowe, kości szczęki i prawidłowo rozmieścić zęby. Dzięki temu wada zgryzu nie pogłębi się, a stałe zęby będą mogły prawidłowo wyrosnąć. Po przezroczyste nakładki chętnie sięgają także nastolatkowie, którzy stanowią duży procent pacjentów Invisalign®.

Jakie wady zgryzu leczy metoda Invisalign®?

Metoda Invisalign® skutecznie leczy wady zgryzu klasy I, II i III. To sprawia, że jest doskonałą alternatywą do leczenia za pomocą tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Umożliwia leczenie takich wad, jak: stłoczenia, szpary między zębami, przodozgryz, zgryz otwarty, krzyżowy i głęboki.

JAK PRZEBIEGA LECZENIE?

Ile godzin w ciągu doby trzeba nosić nakładki?

 

Aby leczenie Invisalign® przyniosło efekty w oczekiwanym czasie i było w 100% skuteczne, należy przestrzegać zaleceń ortodonty. Jednym z nich jest konieczność noszenia nakładek przez 20-22 godziny w ciągu doby. Czas, przez jaki nakładki są ściągnięte, pomaga mierzyć dedykowana aplikacja zainstalowana na telefonie.

Jak czyścić zęby podczas leczenia Invisalign®?

Jedną z zalet metody Invisalign® jest to, że nakładki można zdejmować i bez problemu czyścić zęby szczoteczką oraz nicią dentystyczną. Zaleca się, aby myć zęby po każdym posiłku, co zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, narastaniu płytki bakteryjnej i ogranicza ryzyko zabarwienia nakładek.

Czy podczas leczenia trzeba przejść na specjalną dietę?

Dobrą informacją dla pacjentów jest fakt, iż nie muszą rezygnować z przyzwyczajeń żywieniowych podczas leczenia Invisalign®. Dzięki temu, że nakładki są zdejmowalne, można jeść posiłki o różnej konsystencji i twardości. Nie ma ryzyka, że resztki utkną w aparacie, co w przypadku leczenia tradycyjnego bywa bardzo niekomfortowe.

Jak należy czyścić nakładki?

Nakładki należy myć osobną szczoteczką z użyciem letniej wody, rekomendowanego środka Cleaning Crystals® lub innych, dostępnych tabletek czyszczących. W celu zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, każdorazowo, przed założeniem nakładek warto także wyczyścić zęby.

Jak często należy wymieniać nakładki?

 

Pacjent w jednej paczce otrzymuje komplet nakładek, jakie nosi do końca leczenia. Każda kolejna utrwala efekt i wprowadza nowe zmiany działając z precyzyjną acz delikatną siłą na zęby. O tym, jak często należy wymieniać nakładki decyduje lekarz. Ich wymiana następuje zazwyczaj co 7-14 dni.

 

Jak postąpić w przypadku zniszczenia lub zagubienia nakładki?

 

W przypadku, gdy nakładka zaginie lub pęknie, należy o tym fakcie poinformować lekarza, który może zalecić założenie poprzedniego lub kolejnego aparatu. Istnieje też możliwość zamówienia nakładek zastępczych.

PIERWSZA WIZYTA I KONTROLE

Jakie badania są przeprowadzane podczas pierwszej wizyty?

 

Na pierwszej wizycie, w celu postawienia diagnozy i ustalenia planu leczenia, lekarz wykonuje badania: wewnątrzustne, zewnątrzustne, ocenę rysów twarzy i przeprowadza wywiad z pacjentem. Następnie pobierane są cyfrowe wyciski łuków zębowych z wykorzystaniem skanera iTERO 3D. Na tej podstawie wykonywana jest wizualizacja leczenia. Dodatkowo, lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia pantomograficznego, cefalometrycznego lub tomografii.

Czego można się dowiedzieć podczas konsultacji?

 

Na podstawie badań oraz wykonanych zdjęć lekarz informuje pacjenta o rodzaju wady i stanie uzębienia. Na tym etapie może także zalecić leczenie stomatologiczne i czyszczenie zębów. Po pobraniu wycisków skanerem 3D, system komputerowy tworzy wstępną wizualizację planu leczenia. Dzięki temu pacjent może zobaczyć jak będą prostować się jego zęby podczas leczenia i jak będą wyglądać po jego zakończeniu.

 

Jak postępować po zakończeniu leczenia Invisalign®?

 

Retencja jest ważnym etapem, który ma na celu utrzymanie efektów leczenia. W zależności od wieku i rodzaju wady zgryzu, z jaką borykał się pacjent, lekarz zaleca aparat retencyjny ruchomy, stały, bądź oba na raz. Czas trwania retencji również jest ustalany indywidualnie. Ruchomy retainer występuje w postaci ruchomych nakładek przypominających Invisalign®, które z początku należy nosić przez prawie całą dobę, a po pewnym czasie tylko na noc. Stały aparat retencyjny to cienki drucik, który jest naklejany na wewnętrzną stronę zębów.

Jak częste są wizyty kontrolne?

 

Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 8-10 tygodni, czyli rzadziej niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem. Szczegółowy harmonogram ustala lekarz prowadzący leczenie.

 

W jaki sposób można kontrolować postępy leczenia?

 

Oprócz wizyt kontrolnych pacjent może sprawdzać postępy leczenia w aplikacji, która ułatwia kontakt z lekarzem i za jej pośrednictwem może wysyłać mu zdjęcia swoich zębów. Dodatkowo, aplikacja informuje o terminach wizyt, mierzy czas przez jaki nakładki były zdjęte oraz przypomina o konieczności ich wymiany na nowe.

BUDOWA APARATU INVISALIGN®

Co to są attachmenty / zaczepy?

Opatentowane przez Invisalign® zaczepy SmartForce™ to małe wypustki wykonane z materiału światłoutwardzalnego, które są naklejane na zęby. Attachmenty pozwalają nakładkom oddziaływać na wybrane zęby z większą siłą, co umożliwia ich bardzo precyzyjne obracanie. O tym, w jakiej ilości i przez jaki czas muszą być noszone na zębach, decyduje ortodonta. Wypustki mają gładkie brzegi i są koloru zębów, a więc ich nie widać.

Jak wyglądają nakładki i z jakiego materiału są wykonane?

Nakładki wykonane są z elastycznego i przezroczystego tworzywa SmartTrack™. Opatentowane, termoplastyczne tworzywo doskonale przylega do zębów oraz sprawia, że zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie nakładek nie stanowi problemu.

DŁUGOŚĆ I KOSZT LECZENIA

Ile czasu trwa leczenie Invisalign®?

Długość leczenia zależy między innymi od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta. Średnio trwa 12-18 miesięcy, a więc krócej niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem.

Ile kosztuje leczenie Invisalign®?

Całkowity koszt leczenia jest znany pacjentowi już na samym początku. Kwota jest uzależniona od liczby potrzebnych nakładek. Klinika oferuje możliwość rozłożenia kosztów leczenia na raty.

Dental Care

Centrum Balbina
ul. Barona 30, 43-100 Tychy
kontakt@ortodonta.tychy.pl 

Umów się na wizytę!
Zadzwoń:

32 788 18 19
791 66 99 96