Wyciągi ortodontyczne

Wyciągi ortodontyczne – dlaczego są ważne?

Należy mieć na uwadze fakt, że leczenie ortodontyczne to nie tylko aparat. Ten ma na celu wyprostowanie zębów i właściwe ich rozmieszczenie w łuku zębowym, jednak sam nie skoryguje wszystkich wad zgryzu.

Wyciągi ortodontyczne są niezbędne do tego, aby prawidłowo ustawić górny i dolny łuk zębowy względem siebie. To lateksowe gumki, które są zakładane na specjalne haczyki umieszczane na zamkach aparatu tradycyjnego lub na zaczepy – attachmenty, w przypadku leczenia metodą Invisalign®.

Wyciągi występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą oddziaływać na zęby ze zmienną siłą. Dzielą się na wewnątrzustne, czyli wyżej wspomniane gumki mocowane na zębach między górnym a dolnym łukiem zębowym oraz zewnątrzustne, w postaci specjalnej maski.

Po założeniu wyciągów, przez pierwsze kilka dni Pacjent może odczuwać ból i dyskomfort, jednak po pewnym czasie zęby się do nich przyzwyczajają. Wyciągi należy nosić przez ustaloną przez lekarza ilość godzin w ciągu doby. Długość terapii zależy od rodzaju, zaawansowania wady zgryzu, a także postępów leczenia. Kluczową rolę odgrywa zdyscyplinowanie Pacjenta i przestrzeganie przez niego zaleceń dotyczących czasu noszenia oraz wymiany wyciągów. Aby leczenie było skuteczne, elastyczne gumki należy regularnie wymieniać, gdyż te najzwyczajniej zużywają się podczas mówienia czy jedzenia i tracą swoją siłę. To, jak często muszą być zmieniane, ustala ortodonta.