Hassa/Hyrax

Aparat Hassa/Hyrax Tychy

Stosujemy wiele nowoczesnych aparatów zakładanych na stałe. W przypadku znacznie nasilonych wad aparat Hassa pozwala uniknąć zabiegu operacyjnego. Jest to szyna przyklejona na przedtrzonowce i trzonowce na okres 4-6 miesięcy.

Pozwala na wyrównanie wad doprzednich, dotylnych, służy także do poszerzenia szczęki. W przypadku leczenia wad doprzednich często do leczenia włącza się także maskę twarzową.

Po co stosuje się aparat podniebienny?

Aparat podniebienny, zwany również aparatem ortodontycznym zamkowym typu Hassa/Hyrax, stosuje się w celu korekcji wad zgryzu u pacjentów, u których występują problemy z rozwojem szczęki i żuchwy, w szczególności z niedorozwojem szczęki górnej.

Aparat podniebienny składa się z metalowych zamków przytwierdzonych do zębów oraz stabilizatora zamocowanego na podniebieniu. Za pomocą specjalnego klucza ortodonta stopniowo rozszerza aparat, co powoduje rozszerzenie szwu podniebiennego i zwiększenie szerokości szczęki. Dzięki temu uzyskuje się większą przestrzeń dla zębów, co pozwala na prawidłowe ustawienie zębów i poprawę wady zgryzu.

Ostatecznie, decyzja o wyborze odpowiedniej metody leczenia wad zgryzu powinna być podjęta przez doświadczonego ortodontę, po dokładnym zbadaniu pacjenta i ocenie jego potrzeb.

Czy aparat podniebienny boli?

Podczas noszenia aparatu podniebiennego może wystąpić pewien dyskomfort, ale nie powinno to powodować silnego bólu. W początkowej fazie noszenia aparatu, pacjenci mogą odczuwać niewielki ucisk lub ból w okolicach zębów, szczęki, podniebienia i dziąseł. Może to utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni, a następnie powinno stopniowo ustępować.

W celu łagodzenia dyskomfortu, ortodonta może zalecić stosowanie lekkich środków przeciwbólowych lub preparatów na ból zębów. Ważne jest również, aby pacjent stosował dokładną higienę jamy ustnej i regularnie mył zęby, szczególnie wokół zamków i stabilizatora aparatu.

Po kilku dniach lub tygodniach noszenia aparatu podniebiennego, pacjenci zazwyczaj przyzwyczajają się do noszenia aparatu i dolegliwości zanikają. W każdym przypadku, jeśli pacjent doświadcza silnego bólu lub dyskomfortu podczas noszenia aparatu, powinien skonsultować się z ortodontą, który pomoże w rozwiązaniu problemu i zadba o komfort pacjenta.

Dental Care

Centrum Balbina
ul. Barona 30, 43-100 Tychy
kontakt@ortodonta.tychy.pl 

Umów się na wizytę!
Zadzwoń:

32 788 18 19
791 66 99 96