Stripping - co to jest?

Stripping - co to jest?

Stripping to standardowa procedura, którą wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, także metodą Invisalign®. Wbrew obawom pacjentów, przynosi wiele korzyści oraz nie uszkadza zębów i dziąseł. Jedną z większych zalet strippingu jest to, że pozwala w bardzo wielu przypadkach uchronić zdrowe zęby przed ekstrakcją. 

Czym jest stripping, na czym polega i jaki ma wpływ na zęby podczas leczenia ortodontycznego? 

Stripping polega na pionowej redukcji szkliwa przy użyciu specjalnych, diamentowych tarcz lub pasków ściernych. W ten sposób redukcji ulega maksymalnie 0,1 – 0,3 mm szkliwa z każdej strony zęba. Ścieraniu poddane są wyłącznie powierzchnie styczne zębów, a więc ich brzegi. Taki zabieg pozwala je od siebie odseparować i zlikwidować nadmierne stłoczenia. Stripping przygotowuje zęby do tego, aby leczenie ortodontyczne zębów przebiegło sprawnie i efektywnie. Nie jest jednak stosowany w każdym przypadku. Tylko pacjenci ze stałym uzębieniem mogą mieć przeprowadzony zabieg. Również nie każda wada zgryzu jest wskazaniem do przeprowadzenia strippingu. Ścieranie powierzchni stycznych zębów jest najczęściej wykonywane w przypadku, gdy występują stłoczenia zębów, wady zgryzu, takie jak tyłozgryz. Co ważne, stripping pozwala uniknąć usuwania zdrowych zębów. Pozwala je odpowiednio uszeregować, a także wzmocnić kości szczęki i zapobiec pojawieniu się paradontozy. W leczeniu ortodontycznym Invisalign® międzyzębowa redukcja szkliwa pozwala uzyskać więcej miejsca na to, aby zęby mogły się przesuwać, zgodnie z założonym planem. W przypadku zbyt dużego ścisku, także higiena jamy ustnej jest utrudniona. Po wykonaniu delikatnej redukcji pionowej szkliwa, pojawiają się niewielkie, estetyczne przestrzenie, które pomagają lepiej czyścić zęby, co jest bardzo ważne zwłaszcza w trakcie leczenia ortodontycznego. 

Oprócz terapeutycznych właściwości, takich jak redukcja nadmiaru szkliwa w celu usunięcia stłoczenia zębów, stripping pomaga zadbać o większą estetykę wyglądu zębów. Zalecany jest w przypadku wachlarzowego kształtu zębów, a także pozwala zlikwidować trójkątne, ciemne przestrzenie między zębami w okolicy szyjek zębowych. 

Przeczytaj również:  Invisalign® - czym jest? Jak działa i ile kosztuje?

Pacjenci obawiają się strippingu z obawy na dolegliwości bólowe podczas zabiegu piłowania zębów. O ile nie cechuje je nadwrażliwość, nie ma potrzeby aby stosować znieczulenie miejscowe. Wskazaniem do znieczulania są także czynniki psychiczne i lęk przed wizytą u dentysty. Ze względu na to, że warstwa szkliwa jest nieunerwiona, podczas zabiegu pacjent odczuwa jedynie siły, z jakimi lekarz przesuwa pilnik w górę i w dół, charakterystyczny dźwięk oraz zapach. W zależności od tego, czy dotyczy tylko jednego, czy też większej ilości zębów, stripping może być wykonany nawet podczas kilku wizyt. Pojedynczy zabieg trwa od 10 do 20 minut. Do jego wykonania stomatolog używa specjalnego pilnika, przypominającego papier ścierny w kształcie paska, tarczy ścierającej lub bardzo cienkiego wiertła. 

Warto podkreślić, że stripping nie niszczy szkliwa, a wręcz przeciwnie – wzmacnia je, dzięki procesowi remineralizacji, na który wpływ mają związki fluoru zawarte w ślinie oraz paście do zębów. Pionowa redukcja szkliwa nie uszkadza dziąseł ani nie wpływa na podatność zębów na próchnicę. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny, a więc nie trzeba się go obawiać. Dzięki bardzo niewielkiemu powiększeniu przestrzeni międzyzębowych, podczas leczenia ortodontycznego można uzyskać tyle samo miejsca, jakie zwolniłoby się po usunięciu jednego zęba! Dodatkowo, stripping pozwala nadać zębom odpowiedni kształt i wygląd bez naruszania struktury szkliwa oraz bez szkody dla dziąseł. Stripping niezależnie od sposobu leczenia ortodontycznego – metodą Invisalign®, czy też tradycyjnym aparatem stałym, wpływa na jego efektywność i trwałość terapii. 

Stripping może być kojarzony z konturowaniem, jednak nie jest to ten sam zabieg. Oba polegają na redukcji szkliwa przy pomocy pasków ściernych lub tarcz, jednak stripping jest stosowany tylko na powierzchnie styczne, czyli boczne zębów. Z kolei konturing zębów to zabieg estetyczny, który polega na korekcji kształtu bocznych siekaczy, złagodzeniu spiczastości kłów czy guzków na przedtrzonowcach. 

Przeczytaj również:  Leczenie ortodontyczne Invisalign® - wady i zalety

Aby zabieg strippingu został przeprowadzony we właściwy sposób niezbędne może się okazać założenie specjalnych, gumowych separatorów, które powiększą przestrzenie międzyzębowe. Dzięki uzyskaniu odpowiedniej wielkości, niewielkich szpar, lekarz będzie mógł wykonać pionową redukcję szkliwa. Separacja zębów zmniejszy także uczucie dyskomfortu podczas zabiegu. Po wykonanym strippingu zaleca się stosowanie pasty do zębów z fluorem, ponieważ wspiera proces remineralizacji. Specjalna pasta z fluorem jest także nakładana przez lekarza po zabiegu.

Stripping to ważny, niekiedy niezbędny element poprzedzający leczenie ortodontyczne, w tym leczenie nakładkami Invisalign®. Pomaga usunąć stłoczenia i uzyskać przestrzeń potrzebną do przesuwania się zębów. Ta nieinwazyjna metoda pozwala uniknąć usuwania zdrowych zębów, a także pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ich kształtu. 

Decydując się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego należy liczyć się z tym, że nie obejmuje ono wyłącznie założenia zamków i drutu, czy noszenia nakładek w przypadku metody Invisalign®. Aby odbyło się w określonym czasie, przyniosło oczekiwane rezultaty, a przede wszystkim było bezpieczne dla zdrowia zębów i dziąseł, należy się odpowiednio przygotować. Oprócz zabiegu strippingu niezbędne jest wyleczenie próchnicy, usunięcia płytki nazębnej i sprawdzenie stanu istniejących już wypełnień. Należy mieć świadomość tego, że procedury te są niezbędne i bez nich leczenie nie może zostać podjęte. Leczenie ortodontyczne to proces, którego celem jest osiągnięcie zdrowego i pięknego uśmiechu. Ten cel powinien stanowić motywację do stosowania się do zaleceń lekarza, zwłaszcza, że nowoczesna ortodoncja oraz stosowane metody, takie jak Invisalign® pozwalają na leczenie zębów bez bólu i dyskomfortu.