Dlaczego warto zadbać o zęby metodą Invisalign®?

Dlaczego warto zadbać o zęby metodą Invisalign®?

Nowoczesne leczenie ortodontyczne od lat nie kojarzy się już z dyskomfortem i koniecznością podjęcia zmian w dotychczasowym życiu. Dzięki metodzie Invisalign®, czyli leczeniu przy pomocy nakładek, pacjent zyskał wybór, który stanowi doskonałą alternatywę do leczenia tradycyjnym aparatem. Nadal jednak zdarza się, że skuteczność tej metody, biorąc pod uwagę “lekki” dla pacjenta przebieg leczenia, bywa poddawana wątpliwościom. Aby móc w pełni świadomie podjąć decyzję o podjęciu leczenia ortodontycznego należy mieć świadomość wszystkich zalet i ewentualnych wad oraz kosztów związanych z wyborem danej metody. Jak w tym przypadku prezentuje się Invisalign® i czy w ogóle warto nosić aparat ortodontyczny?

Swoim zębom przyglądamy się codziennie. Chcąc nie chcąc, widzimy je choćby podczas szczotkowania zębów. Co wówczas sobie myślimy? Każdy, kto chciałby dokonać zmian w swoim wyglądzie, na pewno próbował je sobie zwizualizować, by przekonać się czy na pewno warto i w jaki sposób wpłyną na jego wizerunek. Każdy, kto miał podobne myśli wie też, że mimo dużej wyobraźni jest to bardzo trudne. Na szczęście, istnieją metody, tak jak system Invisalign®, które dają możliwość zobaczenia efektów przyszłego leczenia za pomocą zaawansowanej techniki komputerowej. Świetnie, ale czy w ogóle warto inwestować w wygląd swoich zębów? Okazuje się, że stojąc z kimś twarzą w twarz, prędzej zwrócimy uwagę na jego braki w uzębieniu czy krzywy zgryz niż inne detale znajdujące się w obrębie jego twarzy. Istnieją także badania, które dowiodły, że rekruterzy podczas przeprowadzanych rozmów rekrutacyjnych zwracają uwagę na uzębienie rozmówcy. Osoby o zadbanym i ładnym uśmiechu wzbudzają większe zaufanie. Widzisz taką osobę i myślisz – skoro potrafi zadbać o siebie, prawdopodobnie zleconą pracę wykona z należytą starannością. To oczywiście tylko powierzchowna ocena, bo przede wszystkim liczą się umiejętności kompetencje, jednak nie da się ukryć – nasz wygląd pozwala wyrobić o nas “opinię”, zanim jeszcze pozwolimy się lepiej poznać. Chyba już nikt nie powinien mieć wątpliwości, że warto dbać o swoje zęby. Nie tylko ze względu na wygląd, lecz przede wszystkim dla zdrowia. Krzywy zgryz to nie tylko wizerunkowy defekt, lecz przede wszystkim przyczyna wielu problemów, począwszy od problemów z mową i jedzeniem, kończąc na chorobach zębów i przyzębia.

Przeczytaj również:  Aparat samoligaturujący - czym jest i dla kogo?

Czy warto podjąć leczenie ortodontyczne? To pytanie retoryczne, na które jest tylko jedna odpowiedź: tak! A dlaczego warto wybrać akurat metodę Invisalign®?

Czym charakteryzuje się Invisalign®?

Metoda Invisalign® jest znana i stosowana na całym Świecie. Obecnie korzysta z niej ponad 15 milionów ludzi, z czego 2 mln to nastolatkowie. Opiera się na noszeniu przezroczystych i zdejmowalnych nakładek przez 20-22 godziny w ciągu doby. Szacuje się, że ta ilość godzin jest wystarczająca, aby leczenie przebiegało prawidłowo i dało efekty w optymalnym czasie. Te bowiem, mogą pojawić się już po kilku miesiącach leczenia. Co z pozostałymi, 2 lub 4 godzinami? W tym czasie jesz, pijesz gorące napoje i czyścisz zęby. Dzięki temu nie trzeba zmieniać dotychczasowej diety, jak to ma miejsce w przypadku aparatów tradycyjnych. Te, wyposażone w druty i zamki, trudniej oczyścić. Jedzenie kanapki czy sałatki bywa problematyczne, np. w miejscu publicznym. Możliwość zdejmowania nakładek również niweluje ryzyko ich przebarwienia “kolorowym” jedzeniem i napojami. Po posiłku zęby można wyczyścić, tak jak do tej pory – przy pomocy szczotki i pasty. Również stosowanie nici dentystycznych nie sprawia problemu. 

Nakładki Invisalign® prezentują się bardzo estetycznie. Na tle innych marek wyróżnia je wykonanie z innowacyjnego materiału smarttrack™, dzięki czemu są idealnie dopasowane – przylegają do zębów i dziąseł tak precyzyjnie, że praktycznie ich nie widać. Dodatkowo, zastosowanie specjalnego tworzywa wpływa na bardziej efektywne i przewidywalne przemieszczanie zębów oraz pomaga skrócić czas leczenia o nawet o połowę!

Co należy podkreślić, metoda Invisalign® umożliwia skuteczne leczenie wszystkich wad zębów, takich jak: przodozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, nagryz pionowy, leczenie diastemy i szparowatości oraz zbyt stłoczonych zębów.

Przeczytaj również:  Nakładki retencyjne Vivera - co należy wiedzieć?

Nakładki Invisalign® mogą być wyposażone w niewidoczne uchwyty – zaczepy SmartForce™, które pozwalają na przemieszczanie się wybranych zębów z odpowiednią siłą. 

Jak wygląda przebieg leczenia Invisalign®?

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, a także dokonuje wizualizacji przebiegu leczenia przy pomocy skanów 3D. Dzięki temu jeszcze przed jego rozpoczęciem można zobaczyć, jak będzie wyglądał jego finalny efekt. Na podstawie cyfrowych wycisków przygotowywany jest projekt nakładek. 

Po akceptacji planu, po około 30 dniach pacjent otrzymuje swoje indywidualnie wykonane nakładki. Odpowiednio wyprofilowane, będą delikatnie przesuwać jego zęby aż do uzyskania zamierzonego rezultatu. Aby ten osiągnąć, ważne jest utrzymanie dyscypliny i noszenie nakładek przez 20-22 godziny na dobę, z przerwami na spożywanie posiłków i mycie zębów.

W niektórych przypadkach potrzebne jest założenie specjalnych uchwytów, czyli attachmentów, które wywierają większy nacisk na poszczególne zęby. To małe wypustki w kolorze zębów, które umieszcza się na ich powierzchni. W celu ich stabilnego założenia należy wykonać stripping, czyli delikatną redukcję szkliwa.

Pacjenci jeszcze przed podjęciem leczenia ortodontycznego, oprócz jego kosztów są ciekawi, kiedy będą mogli zobaczyć pierwsze efekty i ile to leczenie będzie trwało? To oczywiście zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta i rodzaj wady, jednak w przypadku Invisalign® przyjmuje się, że trwa ono 12-18 miesięcy, a część pacjentów widzi poprawę już po 3 miesiącach. 

Koszt leczenia przezroczystymi nakładkami jest uzależniony od stopnia wady. Zasada jest taka, że co 7-14 dni pacjent zmienia nakładkę na nową. Podczas całego okresu leczenia może ich być 7 (na jeden łuk zębowy) lub więcej, w zależności od wielkości wady. O ilości nakładek decyduje stomatolog, a na tej podstawie ustalana jest całkowita cena leczenia. Uwzględnia ona także wizyty kontrolne, które odbywają się zdecydowanie rzadziej niż w przypadku leczenia ortodontycznego tradycyjnym aparatem, bowiem co 4-6 tygodni. Podczas każdej z nich lekarz monitoruje postępy, sprawdza dopasowanie nakładek  i wprowadza ewentualne korekty. Ograniczenie liczby wizyt wpływa korzystanie na całkowity koszt leczenia.

Przeczytaj również:  Aparat nakładkowy - czym jest? Co należy wiedzieć?

Zalety metody Invisalign®

Komfortowe i bezbolesne leczenie – nakładki są gładkie, pozbawione zamków i drutów, dzięki czemu ich noszenie nie powoduje podrażnień błony śluzowej, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Dyskomfort spowodowany zmianą nakładek trwa bardzo krótko i pacjent szybko się do nich przyzwyczaja.

  • Wysoka estetyka – niewidoczne nakładki są idealnie dopasowane do zębów i linii dziąseł tak, że trudno je dostrzec.
  • Efektywność leczenia – leczenie Invisalign® pozwala skrócić czas leczenia ortodontycznego nawet o 50%, a pierwsze efekty mogą być widoczne już po 3 miesiącach.
  • Zaawansowana technologia – system Invisalign® korzysta z najlepszych, innowacyjnych oraz sprawdzonych rozwiązań, takich jak komputerowa wizualizacja, cyfrowe wyciski oraz zastosowanie tworzywa Smarttrack™.
  • Znane koszty i długość leczenia – w przeciwieństwie do innych metod, w Invisalign® pacjent już podczas jednej z pierwszych wizyt dowiaduje się, ile będzie trwało leczenie oraz jaki będzie jego koszt.