Aparaty nakładowe: co je charakteryzuje?

Aparaty nakładowe: co je charakteryzuje?

Aparat nakładkowy Invisalign® to najnowocześniejsza alternatywa dla metalowych stałych aparatów ortodontycznych. Terapia ta jest skuteczna, wygodna i szybka, dzięki czemu uzyskanie wymarzonego, równego uśmiechu nie jest już problemem dla pacjentów. Stosowanie nakładek nie ma dużego wpływu na codzienne życie, a także nie zmienia wyglądu pacjenta. Terapia jest praktycznie bezbolesna i nie powoduje dyskomfortu. Dlatego też coraz więcej lekarzy i pacjentów stawia na system Invisalign®.

Leczenie nakładkowe – co to takiego?

Do przeprowadzenia nakładkowego leczenia ortodontycznego stosuje się zestaw alignerów, czyli wymiennych, przezroczystych nakładek, które noszone na zębach wywierają nacisk i wywołują ich przesunięcie. Nakładki Invisalign® produkowane są na zamówienie, indywidualnie dla każdego pacjenta, z elastycznego termoplastycznego tworzywa sztucznego smarttrack™, stworzonego i opatentowanego specjalnie dla pacjentów ortodontycznych. Nakładki nosi się przez min. 22 godziny na dobę. Należy je zdejmować do mycia zębów, spożywania napojów oraz posiłków. W aparacie pacjent może jedynie pić wodę.

Leczenie, w zależności od skomplikowania wady zgryzu, składa się z od kilku do kilkudziesięciu nakładek na dolny i górny łuk zębowy. Pacjent wymienia nakładki samodzielnie co 7-14 dni, w zależności od zaleceń lekarza. Nakładki powodują stopniowe przesuwanie się zębów na właściwe miejsce, milimetr po milimetrze. Pierwsze efekty leczenia są widoczne po około 3 miesiącach. W porównaniu do leczenia stałym aparatem ortodontycznym, leczenie Invisalign jest właściwie bezbolesne. Metalowy aparat dokręcany jest przez ortodontę co kilka tygodni, przez co siła wywierana na zęby musi być znacznie większa. Nakładki Invisalign® wymuszają natomiast przesunięcie zębów w mniejszym stopniu, ale znacznie częściej przez co pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe.

Przeczytaj również:  Invisalign® - opinie o nakładkach i leczeniu

Aparat nakładkowy – zalety

Aparaty nakładkowe mają bez wątpienia wiele zalet. Po pierwsze, są one bardzo estetyczne. Nakładki wykonuje się z przezroczystego tworzywa, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne na zębach pacjenta. Nie zmieniają jego codziennego wyglądu. Bez skrępowania można funkcjonować, a większość osób nawet nie zauważy obecności aparatu. Alignery są bardzo wygodne w noszeniu, dopasowują się do kształtu zębów i dziąseł. Przy pierwszych dniach noszenia nakładek może pojawić się seplenienie, jednak problem ten szybko zanika, gdy tylko pacjent przyzwyczai się do mówienia w nakładkach. Alignery są miękkie, nie posiadają metalowych elementów, przez co nie drażnią jamy ustnej i dziąseł. Poprzez możliwość zdjęcia aparatu codzienna higiena jamy ustnej nie jest utrudniona, a tym samym łatwiej utrzymać zdrowie zębów.

Ogromną zaletą leczenia Invisalign® jest cyfrowy wycisk, a także możliwość zapoznania z planem leczenia i efektem końcowym jeszcze przed założeniem pierwszej nakładki. Ortodonta wykonuje wycisk zębów za pomocą nowoczesnego urządzenia – skanera. Obraz z niego przenoszony jest do komputera, który tworzy plan leczenia oraz wizualizację. Pacjent może sprawdzić jak będą przesuwać się jego zęby z tygodnia na tydzień, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Nakładki Invisalign® nie wywołują alergii, nawet u osób najbardziej narażonych na różne reakcje alergiczne. Podczas leczenia można wykonywać zabiegi stomatologiczne, a także niektóre badania, takie jak rezonans magnetyczny, których przeprowadzenie uniemożliwia noszenie metalowego aparatu ortodontycznego.

Leczenie nakładkowe Invisalign® to także rzadsze wizyty kontrolne oraz niższe koszty leczenia. Pacjent sam wymienia nakładki na nowe, więc nie musi udawać się do gabinetu ortodontycznego co kilka tygodni, aby dokręcić aparat. Efekty leczenia mogą być kontrolowane za pomocą aplikacji Invisalign®, dzięki której możemy przesyłać zdjęcia lekarzowi prowadzącemu. Koszt leczenia aparatem nakładkowym znany jest już na początku terapii. Cena zawiera nakładki (ilość zależy od pakietu), wizyty kontrolne, plan leczenia, oraz wyciski. Wiele klinik oferuje płatność ratalną, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Przeczytaj również:  Czy aparatem Invisalign można leczyć przodozgryz?

Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia

Leczenie ortodontyczne Invisalign® może wyleczyć wiele nawet bardziej skomplikowanych wad zgryzu. Najczęściej terapia ta stosowana jest w przypadku szparowatości, stłoczeń zębów, zgryzu otwartego, zgryzu krzyżowego, przodozgryzu i tyłozgryzu. Przeciwwskazaniem do noszenia nakładek mogą być niektóre wady anatomiczne wymagające leczenia chirurgicznego. Warto pamiętać, aby nie lekceważyć żadnych wad zgryzu, nawet tych występujących u dzieci z mlecznymi zębami. Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny obniżający poczucie własnej wartości, ale przede wszystkim problem zdrowotny, który nieleczony może mieć wpływ na kondycję całego organizmu.