Jak przebiega leczenie ortodontyczne niewidocznymi nakładkami Invisalign®?

Jak przebiega leczenie ortodontyczne niewidocznymi nakładkami Invisalign®?

Nakładki Invisalign®

Wielu pacjentów, zanim rozpocznie leczenie z wykorzystaniem nakładek Invisalign®, zastanawia się jak przebiega całe leczenie. Czy jest ono wygodne? Czy wywołuje dolegliwości? Jak bardzo zmienia się codzienne życie podczas leczenia w systemie Invisalign®? Na szczęście, aparat Invisalign® ma bardzo wiele zalet, więc często wątpliwości pacjentów nie są uzasadnione. Stosowanie tego aparatu jest znacznie wygodniejsze niż noszenie metalowego aparatu ortodontycznego, a dodatkowo terapia trwa krócej i jest tańsza. Jak dokładnie przebiega leczenie Invisalign®? Dla kogo leczenie Invisalign będzie najlepszym wyborem?

Zacznijmy od tego, czym jest Invisalign?®

Invisalign to nowoczesne podejście do ortodoncji, które zrewolucjonizowało sposób, w jaki można prostować zęby. Zamiast tradycyjnych aparacików metalowych, Invisalign korzysta z serii przezroczystych, niemal niewidocznych nakładek (alignerów) na zęby, które są specjalnie zaprojektowane, aby stopniowo i precyzyjnie przesuwać zęby do żądanej pozycji.

Zasada działania Invisalign polega na tworzeniu indywidualnego planu leczenia dla każdego pacjenta, na podstawie szczegółowych skanów 3D uzyskanych z jego zgryzu. Następnie specjalistyczne oprogramowanie komputerowe dokonuje symulacji przesuwania zębów do idealnej pozycji, a na tej podstawie tworzy się serię dopasowanych alignerów.

Nakładki Invisalign są wykonywane z biokompatybilnego plastiku, który jest zarówno wytrzymały, jak i komfortowy do noszenia. Co ile wymienia się nakładki Invisalign? Co dwa tygodnie pacjent wymienia alignery na nowe, które każdorazowo przesuwają zęby o mały krok bliżej do ostatecznej pozycji. Ponadto, ważną zaletą Invisalign jest możliwość łatwego zdejmowania alignerów podczas jedzenia, picia, szczotkowania zębów czy korzystania z nici dentystycznych, co przyczynia się do lepszej higieny jamy ustnej w porównaniu do tradycyjnych aparacików. Przeczytaj również, ile się czeka na aparat Invisalign, ponieważ to również istotna kwestia w całym procesie.

Kto może zdecydować się na leczenie metodą Invisalign®?

Jakie wady można leczyć metodą Invisalign®? Invisalign® to wszechstronna metoda leczenia, która może być stosowana u dorosłych i młodzieży z permanentnym uzębieniem. Decyzję o stosowaniu Invisalign® powinien jednak podejmować wykwalifikowany stomatolog lub ortodonta po dokładnym zbadaniu stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Co do kwestii wad zgryzu, Invisalign® jest skutecznym rozwiązaniem dla wielu różnych problemów. To obejmuje:

  • Zęby krzywe lub przemieszczone: Invisalign® może wyprostować zęby, które są krzywe lub przemieszczone, co poprawia wygląd uśmiechu i funkcjonowanie zgryzu.
  • Przebitek: Ta metoda może skorygować zgryz, w którym górne zęby są zbyt daleko na zewnątrz lub dolne zęby są zbyt daleko do środka.
  • Zgryz otwarty: Invisalign® może pomóc w przypadku zgryzu otwartego, gdy górne i dolne zęby nie stykają się ze sobą, gdy usta są zamknięte.
  • Zgryz krzyżowy: Ta metoda leczy zgryz krzyżowy, gdy górne zęby są za dolnymi.
  • Przewężenie szczęk: Invisalign® może skorygować przewężenie szczęk, które powoduje zbyt małe miejsce dla wszystkich zębów.
Przeczytaj również:  Leczenie ortodontyczne Invisalign® - wady i zalety

Pamiętaj jednak, że choć Invisalign® jest efektywny w wielu sytuacjach, nie jest odpowiedni dla każdego pacjenta i niektóre bardziej skomplikowane wady zgryzu mogą wymagać innych form ortodontycznego leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia, warto także sprawdzić, ile kosztuje aparat ortodontyczny Invisalign. Pozytywną informacją jest jednak to, że pomimo stosunkowo wysokiej ceny leczenia, można Invisalign wziąć na raty.

Pierwsze wizyty w klinice Invisalign®

Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od pierwszej wizyty w gabinecie ortodonty Invisalign®. Podczas tej wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz szereg badań, które pozwalają mu na postawienie trafnej diagnozy. Bardzo często konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Następnie ortodonta wykonuje cyfrowy wycisk za pomocą nowoczesnego skanera. Obraz z urządzenia przenoszony jest do komputera, który wykorzystując specjalne oprogramowanie tworzy plan leczenia, a także wizualizację. Dzięki temu pacjent może od razu zobaczyć jak będą wyglądać jego zęby po zakończeniu leczenia.

Podczas tej wizyty ortodonta przedstawia pacjentowi wszystkie informacje dotyczące leczenia oraz zalecenia, aby ten mógł pewnie i świadomie podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii. Następnie lekarz zamawia dla pacjenta zestaw nakładek, który tworzony jest na podstawie wycisku i komputerowego planu leczenia. Nakładki zawsze są produkowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Przy kolejnej wizycie lekarz przygotowuje zęby pacjenta do rozpoczęcia leczenia. Gdy jest to koniecznie, przeprowadza zabieg strippingu oraz zakładania attachmentów Invisalign.

Strippting to zabieg terapeutyczny polegający na pionowej redukcji szkliwa na stycznych powierzchniach zębów. Zabieg wykonywany jest za pomocą pasków ściernych lub specjalnych tarcz. Strippting obejmuje niewielkie warstwy szkliwa, od 0,1 do 0,3 mm z każdej strony zęba. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się wolne miejsce w łuku zębowym, redukuje stłoczenia zębów o niewielkim stopniu, bez konieczności usuwania zębów przed założeniem aparatu. Attachmenty natomiast to niewielkie przezroczyste wypustki umieszczane na zębach przez ortodontę. Są to zaczepy, które w połączeniu z nakładkami Invisalign®, zwiększają siłę nacisku na zęby i sprawiają, że szybciej oraz efektywniej ustawiają się one na odpowiednim miejscu. Attachmenty wykonuje się z przezroczystego materiału światłoutwardzalnego, aby były one niewidoczne na zębach.

Przeczytaj również:  Invisalign® raty - czy aparat Invisalign® można wziąć na raty?

Podczas drugiej wizyty pacjent otrzymuje kilka pierwszych zestawów nakładek. Lekarz uczy bezpiecznego zakładania i zdejmowania aparatu, a także radzi co robić w sytuacjach awaryjnych. Kolejna wizyta odbywa się po kilku tygodniach, aby sprawdzić pierwsze efekty leczenia i ewentualnie wprowadzić niezbędne zmiany. Na początku wiele osób zadaje pytania, czy Invisalign boli oraz jak czyścić nakładki Invisalign? Spokojnie, lekarz ortodonta wszystko wyjaśni podczas pierwszych wizyt.

Leczenie ortodontyczne Invisalign® – zalecenia

Podczas leczenia Invisalign® ważnym jest, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza. Tylko wtedy terapia będzie skuteczna i bezpieczna. Nakładki należy nosić min. 22 godziny na dobę. Oznacza to, że zdejmujemy je tylko do spożywania napojów i pokarmów, a także do mycia zębów. Jest to bardzo ważne, ponieważ krótsze noszenie nakładek spowolni przebieg leczenia. Nakładki wymieniamy samodzielnie na nowe co 7-14 dni, w zależności od zaleceń ortodonty. Ważnym jest, aby pilnować harmonogramu wymian, ponieważ zbyt częste lub zbyt rzadkie zmienianie nakładek będzie miało niekorzystny wpływ na czas trwania terapii.

Piękne zęby to zdrowe zęby, dlatego podczas noszenia nakładek Invisalign® trzeba dbać o higienę jamy ustnej. W nakładkach możemy pić tylko wodę, należy unikać napojów z cukrem oraz tych barwiących. Po każdym posiłku lub spożyciu napoju trzeba umyć zęby, nitkować przestrzenie międzyzębowe i dopiero na tak oczyszczone zęby możemy ponownie założyć nakładki. Aparat Invisalign® myjemy w ciepłej wodzie. Możemy wykorzystać do tego również czyszczące kryształki Invisalign® lub tabletki do mycia protez. Tych kilka prostych zasad pozwoli nam na utrzymanie zdrowych zębów oraz skuteczny przebieg leczenia ortodontycznego.

Leczenie Invisalign® – dalsze kroki

W terapii Invisalign® wizyty kontrolne odbywają się raz na kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy. Podczas tych wizyt ortodonta sprawdza przebieg leczenia i osiągnięte efekty. Jeśli coś nie idzie zgodnie z planem, wprowadza zmiany, aby terapia przynosiła odpowiedni skutek. Na koniec leczenia ortodonta zdejmuje wcześniej zamontowane attachmenty. Po uzyskaniu oczekiwanych rezultatów pacjent nosi ostatnią nakładkę jeszcze przez kilka lub kilkanaście tygodni, aby ustabilizować otrzymany efekt. Następnie należy udać się do gabinetu, aby specjalista mógł wykonać cyfrowy wycisk zębów, według którego powstanie aparat retencyjny. Nakładki retencyjne należy nosić do 5 lat po zakończeniu leczenia.

Przeczytaj również:  Co ile wymienia się nakładki Invisalign®?

Wsparciem w leczeniu jest nowoczesna aplikacja na telefon Invisalign®. Dzięki niej pacjent przez cały czas trwania leczenia pozostaje w kontakcie z lekarzem. Może przesyłać zdjęcia zębów, zadawać pytania i konsultować się w przypadku wątpliwości. Aplikacja pozwala również na liczenie czasu spędzonego w ciągu dnia bez nakładek, a także przypomina o konieczności wymianie nakładek na nowe.

Na koniec, ile kosztuje leczenie metodą Invisalign® w 2023 roku?

Invisalign® to nowoczesna metoda leczenia ortodontycznego, której plan jest specjalnie dopasowywany do indywidualnych potrzeb pacjenta i konkretnego problemu zgryzu. Poniżej przedstawiam przykładowe plany leczenia i ich ceny, choć pamiętajmy, że koszty mogą się różnić w zależności od specyfikacji danego przypadku.

  • Invisalign® I7: Jest to plan skierowany do osób z niewielkimi wadami zgryzu. Składa się z serii 7 nakładek i trwa około 3 miesiące. Koszt dla jednego łuku to 6000 zł, natomiast dla dwóch łuków wynosi 7000 zł.
  • Invisalign® Lite: Ten plan dedykowany jest dla osób z lekkimi i średnio zaawansowanymi wadami zgryzu. Obejmuje serię 14 nakładek i trwa około 6 miesięcy. Cena dla jednego łuku wynosi 8000 zł, a dla dwóch łuków – 10000 zł.
  • Invisalign® Full: Jest to plan dla osób z umiarkowanymi do skomplikowanych wadami zgryzu, zawierający nieograniczoną liczbę nakładek i trwający od 12 do 24 miesięcy. Koszt dla dwóch łuków to 14950 zł.
  • Invisalign® First: Ta opcja jest przeznaczona dla dzieci z mieszanką zębów mlecznych i stałych, obejmuje rozszerzenie łuków zębowych i przygotowanie miejsca dla zębów stałych. Pierwszy etap kosztuje 8000 zł, a drugi etap – również 8000 zł.

Do tego dochodzi koszt konsultacji ortodontycznej kwalifikującej do leczenia Invisalign®, który wynosi 150 zł, a także koszt zdjęć RTG – pantomograficznych i cefalometrycznych, które kosztują po 100 zł każde. Opracowanie planu leczenia Invisalign® kosztuje 1200 zł, ale w przypadku zdecydowania się na leczenie tą metodą, koszt ten zostanie wliczony w cenę wybranego pakietu.

Leczenie metodą Invisalign® – przykładowe metamorfozy

Invisalign® to prawdziwa metamorfoza w leczeniu ortodontycznym, łącząc skuteczność z dyskretnym designem. Zmiana zgryzu staje się prawie niewidoczna, a efekty końcowe potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagających pacjentów. Jeśli jesteś ciekawy, jak Invisalign® może zmienić Twój uśmiech, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii przed i po leczeniu. Sprawdź, również nasz artykuł Invisalign efekty przed i po. Zobacz sam, jak potężną przemianę może przynieść Invisalign®. Poniżej przykładowe zdjęcia przedstawiające efekty leczenia metodą Invisalign.

Galeria zdjęć przed i po w leczeniu Invisalign