Nakładki Invisalign®
Wielu pacjentów, zanim rozpocznie terapię z wykorzystaniem nakładek Invisalign®, zastanawia się jak przebiega całe leczenie. Czy jest ono wygodne? Czy wywołuje dolegliwości? Jak bardzo zmienia się codzienne życie podczas leczenia w systemie Invisalign®? Na szczęście, aparat Invisalign® ma bardzo wiele zalet, więc często wątpliwości pacjentów nie są uzasadnione. Stosowanie tego aparatu jest znacznie wygodniejsze niż noszenie metalowego aparatu ortodontycznego, a dodatkowo terapia trwa krócej i jest tańsza. Jak dokładnie przebiega leczenie Invisalign®?
Pierwsze wizyty w klinice Invisalign®
Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od pierwszej wizyty w gabinecie ortodonty Invisalign®. Podczas tej wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz szereg badań, które pozwalają mu na postawienie trafnej diagnozy. Bardzo często konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Następnie ortodonta wykonuje cyfrowy wycisk za pomocą nowoczesnego skanera. Obraz z urządzenia przenoszony jest do komputera, który wykorzystując specjalne oprogramowanie tworzy plan leczenia, a także wizualizację. Dzięki temu pacjent może od razu zobaczyć jak będą wyglądać jego zęby po zakończeniu leczenia.
Podczas tej wizyty ortodonta przedstawia pacjentowi wszystkie informacje dotyczące leczenia oraz zalecenia, aby ten mógł pewnie i świadomie podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii. Następnie lekarz zamawia dla pacjenta zestaw nakładek, który tworzony jest na podstawie wycisku i komputerowego planu leczenia. Nakładki zawsze są produkowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Przy kolejnej wizycie lekarz przygotowuje zęby pacjenta do rozpoczęcia leczenia. Gdy jest to koniecznie, przeprowadza zabieg strippingu oraz zakładania attachmentów.
Strippting to zabieg terapeutyczny polegający na pionowej redukcji szkliwa na stycznych powierzchniach zębów. Zabieg wykonywany jest za pomocą pasków ściernych lub specjalnych tarcz. Strippting obejmuje niewielkie warstwy szkliwa, od 0,1 do 0,3 mm z każdej strony zęba. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się wolne miejsce w łuku zębowym, redukuje stłoczenia zębów o niewielkim stopniu, bez konieczności usuwania zębów przed założeniem aparatu. Attachmenty natomiast to niewielkie przezroczyste wypustki umieszczane na zębach przez ortodontę. Są to zaczepy, które w połączeniu z nakładkami Invisalign®, zwiększają siłę nacisku na zęby i sprawiają, że szybciej oraz efektywniej ustawiają się one na odpowiednim miejscu. Attachmenty wykonuje się z przezroczystego materiału światłoutwardzalnego, aby były one niewidoczne na zębach.
Podczas drugiej wizyty pacjent otrzymuje kilka pierwszych zestawów nakładek. Lekarz uczy bezpiecznego zakładania i zdejmowania aparatu, a także radzi co robić w sytuacjach awaryjnych. Kolejna wizyta odbywa się po kilku tygodniach, aby sprawdzić pierwsze efekty leczenia i ewentualnie wprowadzić niezbędne zmiany.
Leczenie ortodontyczne Invisalign® – zalecenia
Podczas leczenia Invisalign® ważnym jest, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza. Tylko wtedy terapia będzie skuteczna i bezpieczna. Nakładki należy nosić min. 22 godziny na dobę. Oznacza to, że zdejmujemy je tylko do spożywania napojów i pokarmów, a także do mycia zębów. Jest to bardzo ważne, ponieważ krótsze noszenie nakładek spowolni przebieg leczenia. Nakładki wymieniamy samodzielnie na nowe co 7-14 dni, w zależności od zaleceń ortodonty. Ważnym jest, aby pilnować harmonogramu wymian, ponieważ zbyt częste lub zbyt rzadkie zmienianie nakładek będzie miało niekorzystny wpływ na czas trwania terapii.
Piękne zęby to zdrowe zęby, dlatego podczas noszenia nakładek Invisalign® trzeba dbać o higienę jamy ustnej. W nakładkach możemy pić tylko wodę, należy unikać napojów z cukrem oraz tych barwiących. Po każdym posiłku lub spożyciu napoju trzeba umyć zęby, nitkować przestrzenie międzyzębowe i dopiero na tak oczyszczone zęby możemy ponownie założyć nakładki. Aparat Invisalign® myjemy w ciepłej wodzie. Możemy wykorzystać do tego również czyszczące kryształki Invisalign® lub tabletki do mycia protez. Tych kilka prostych zasad pozwoli nam na utrzymanie zdrowych zębów oraz skuteczny przebieg leczenia ortodontycznego.
Leczenie Invisalign® – dalsze kroki
W terapii Invisalign® wizyty kontrolne odbywają się raz na kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy. Podczas tych wizyt ortodonta sprawdza przebieg leczenia i osiągnięte efekty. Jeśli coś nie idzie zgodnie z planem, wprowadza zmiany, aby terapia przynosiła odpowiedni skutek. Na koniec leczenia ortodonta zdejmuje wcześniej zamontowane attachmenty. Po uzyskaniu oczekiwanych rezultatów pacjent nosi ostatnią nakładkę jeszcze przez kilka lub kilkanaście tygodni, aby ustabilizować otrzymany efekt. Następnie należy udać się do gabinetu, aby specjalista mógł wykonać cyfrowy wycisk zębów, według którego powstanie aparat retencyjny. Nakładki retencyjne należy nosić do 5 lat po zakończeniu leczenia.
Wsparciem w leczeniu jest nowoczesna aplikacja na telefon Invisalign®. Dzięki niej pacjent przez cały czas trwania leczenia pozostaje w kontakcie z lekarzem. Może przesyłać zdjęcia zębów, zadawać pytania i konsultować się w przypadku wątpliwości. Aplikacja pozwala również na liczenie czasu spędzonego w ciągu dnia bez nakładek, a także przypomina o konieczności wymianie nakładek na nowe.