Higiena jamy ustnej podczas noszenia nakładek Invisalign®

Higiena jamy ustnej podczas noszenia nakładek Invisalign®

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego jest pierwszym i ważnym krokiem do tego, aby zawalczyć o piękny i zdrowy uśmiech. Część z pacjentów odwleka ją w czasie bądź nawet rezygnuje z obawy o duży dyskomfort. Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej bywa dość trudnym wyzwaniem podczas noszenia aparatu. Czy zawsze tak jest?

Aparat ortodontyczny działa na zęby z określoną siłą, aby doprowadzić do zmiany ich położenia. Podczas leczenia mogą ulec osłabieniu, dlatego jeszcze przed jego rozpoczęciem muszą być zdrowe i wolne od kamienia nazębnego. Z tego powodu niezbędne jest wyleczenie wszelkich zmian oraz wykonanie zabiegów, takich jak skaling czy piaskowanie. Tak przygotowane zęby są gotowe na rozpoczęcie procesu leczenia. Nie oznacza to jednak, że ich stan może nie ulec pogorszeniu. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy – tradycyjną lub tzw. nakładkową (Invisalign®), warto jeszcze bardziej niż do tej pory przyłożyć się do kwestii higieny jamy ustnej. 

Jakie są różnice w czyszczeniu zębów, w zależności od rodzaju aparatu? 

Różnice między tradycyjnym leczeniem ortodontycznym, a systemem Invisalign® są znaczne i wiążą się z budową stosowanych aparatów. Jakie są ich cechy charakterystyczne i jak wpływają na utrzymanie czystości zębów?

Tradycyjny aparat ortodontyczny zbudowany jest z metalowych zamków przyklejonych do zębów oraz metalowego łuku, tzw. drutu, który może mieć różną średnicę i długość. Łuki muszą być wymieniane podczas procesu leczenia, aby jego efekty mogły postępować. Przy okazji każdej wymiany łuku w gabinecie ortodontycznym, pacjent tuż po zdjęciu starego, może dokładniej niż do tego pory wyczyścić zęby. 

Zamki i łuk tworzą swojego rodzaju rusztowanie, które zwłaszcza w pierwszym okresie leczenia powoduje dyskomfort u wielu pacjentów i wymaga adaptacji. O ile dolegliwości bólowe po pewnym czasie znikają i pojawiają się tylko na chwilę, po wymianie łuku, to utrzymanie higieny jamy ustnej jest przez cały okres leczenia dość problematyczne. Resztki pokarmu zahaczają o zamki i drut co powoduje duży dyskomfort, zwłaszcza podczas spożywania stałych pokarmów, takich jak owoce, warzywa czy mięso. Nie wolno dopuścić do zalegania zanieczyszczeń, gdyż tak nagromadzone mogą wywołać próchnicę oraz choroby dziąseł. Z pomocą przychodzą specjalne czyściki – szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Należy je używać każdorazowo po posiłku. Dla zapewnienia większej higieny i ochrony przeciw osadzaniu się kamienia nazębnego można stosować także płyny do płukania jamy ustnej. 

Przeczytaj również:  Leczenie ortodontyczne Invisalign® - wady i zalety

Nakładki Invisalign® są wykonane z przezroczystego tworzywa Smarttrack™, dzięki czemu idealnie przylegają do zębów i linii dziąseł. To, że są zdejmowalne jest ogromnym atutem, także pod kątem dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki temu pacjent może normalnie spożywać posiłki oraz czyścić zęby. Tak jak w przypadku każdego leczenia ortodontycznego, leczenie metodą Invisalign® również wymaga od pacjenta konsekwencji i respektowania zaleceń lekarza. Aparat Invisalign® należy nosić przez 20-22 godziny w ciągu doby. Z nakładkami na zębach można pić tylko wodę, a na czas jedzenia posiłków i picia innych napojów należy je zdejmować. Takie działanie zapewnia większy komfort pacjentowi, a także chroni aparat przed uszkodzeniami i przebarwieniami wywołanymi spożywaniem takich produktów, jak kurkuma, kawa, wino czy buraki. Także po posiłku należy zadbać o to, aby zęby były dokładnie wyczyszczone. Resztki pokarmu znajdujące się przez długi czas pod aparatem mogą doprowadzić do jego zabarwienia, a co gorsza nagromadzenia bakterii i pojawienia się próchnicy. Dzięki temu, że nakładki są zdejmowalne, można czyścić zęby tak, jak dotychczas – przy pomocy tradycyjnej szczotki i pasty do zębów. Wskazane jest także stosowanie nici dentystycznych, do dokładniejszego czyszczenia przestrzeni między zębami. 

Jak prawidłowo czyścić zęby podczas noszenia aparatu?

Bez względu na metodę leczenia ortodontycznego – aparatem tradycyjnym, czy nakładkami Invisalign®, należy pamiętać o szczotkowaniu zębów minimum 2 x dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Pielęgnacja przy pomocy szczoteczki powinna obejmować czyszczenie zębów, języka, wewnętrznej strony policzków, a także delikatny masaż dziąseł. Dla zapewnienia lepszej ochrony przeciwbakteryjnej warto używać płynu do płukania ust, irygatora, czyścików do przestrzeni międzyzębowych i / lub nici dentystycznych

Czyszczenie nakładek Invisalign®

W celu zachowania higieny jamy ustnej na prawidłowym poziomie oraz uniknięcia wystąpienia przebarwień, także nakładki powinny być regularnie czyszczone. Delikatne mycie osobną szczoteczką oraz płukanie wodą pozwoli utrzymać je w czystości. Rekomendowane jest także używanie środka Invisalign®™ Cleaning Crystals lub tabletek czyszczących. W czasie, kiedy nakładki są zdejmowane, np. podczas posiłku lub mycia zębów, należy je przechowywać w specjalnym etui, które zabezpieczy je przed zabrudzeniem, uszkodzeniem, a także zagubieniem. Po każdym użyciu pudełko także powinno być regularnie myte mydłem i ciepłą wodą. 

Przeczytaj również:  Jakie wady zgryzu można leczyć w systemie Invisalign®?