Jakiej pasty do zębów używać podczas leczenia ortodontycznego?

Jakiej pasty do zębów używać podczas leczenia ortodontycznego?

Codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł. Pozwala także zadbać o estetykę uśmiechu i zachować świeży oddech. To oczywista sprawa, że po posiłku należy wyczyścić zęby przy pomocy pasty, a także przestrzenie zębowe z użyciem nici dentystycznych. Sprawa się jednak komplikuje, gdy nosimy aparat ortodontyczny. Każdy, a zwłaszcza ten, kto nosił stały, tradycyjny, metalowy aparat wie o czym mowa. Czy leczenie ortodontyczne zawsze musi oznaczać utrudniać higienę jamy ustnej i jak czyścić zęby nosząc aparat ortodontyczny? Jaką pastę do zębów należy stosować podczas leczenia ortodontycznego?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto mieć świadomość tego, jaki wpływ na zęby ma leczenie ortodontyczne. Polega ono na kontrolowanym działaniu określonymi siłami na zęby, w celu ich przesuwania. Nacisk na zęby może spowodować ich osłabienie, zwłaszcza w przypadku tradycyjnego aparatu, gdy ten oddziałuje punktowo, za pośrednictwem zamków. Ich niewielka powierzchnia sprawia, że trzeba użyć większej siły, aby leczenie było efektywne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leczenia metodą Invisalign®, gdzie nakładka oddziałuje na zęby całą swoją powierzchnią, dlatego nie potrzeba używać tak dużej siły, aby uzyskać ten sam efekt. Dzięki temu jest to metoda bardziej bezpieczna dla zębów i dziąseł. Mimo wszystko, przed rozpoczęciem leczenia zęby powinny być na nie odpowiednio przygotowane – powinny być mocne i zdrowe. Z tego powodu, jeszcze przed założeniem aparatu, należy wybrać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz wykona niezbędne badania. Jest to klasyczne badanie stomatologiczne oceniające zdrowie zębów – pod kątem obecności próchnicy, kamienia nazębnego oraz stanu wypełnień. Następnie należy wykonać zdjęcia RTG, które pozwalają ocenić stan korzeni i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Stomatolog zwraca także uwagę na proporcje twarzy i przeprowadza wywiad z pacjentem. Metoda Invisalign® dodatkowo stawia na nowoczesne rozwiązania, takie jak cyfrowe wyciski skanerem wewnątrzustnym oraz wizualizacja zębów pacjenta “przed i po” w 3D. Te czynności są wykonywane tuż przed rozpoczęciem planowania leczenia. Dzięki temu możliwa jest przewidywalność, precyzja i bardzo duża kontrola każdego kroku leczenia. Zarówno lekarz, jak i pacjent wiedzą, do jakiego celu dążą i wiedzą co robić, aby go osiągnąć. Po wykonanych badaniach kontrolnych pacjent w zależności od ich wyników jest kierowany na leczenie zębów oraz usunięcie kamienia nazębnego. Zdarza się, że potrzebna jest także konsultacja periodontologiczna lub endodontyczna.

Przeczytaj również:  Attachmenty w Invisalign® - dlaczego są tak ważne?

Zakładając, że nasze zęby są zdrowe, mamy za sobą pierwsze wizyty kontrolne i nadchodzi dzień założenia aparatu / pierwszych nakładek Invisalign®. Wielu pacjentów zadaje wówczas pytania, jak dbać o higienę jamy ustnej i jaką pastę do zębów używać podczas leczenia ortodontycznego? Należy mieć świadomość, że jakość i regularność czyszczenia zębów ma bardzo duże znaczenie w zachowaniu ich zdrowia w trakcie leczenia, a także po zdjęciu aparatu. Nie jest to proste zadanie, gdy na zębach znajdują się na stałe przyklejone zamki, w poprzek których biegnie drut, a czasem pojawiają się także inne elementy, jak np. pierścienie. Nie może to jednak zniechęcać do mycia zębów, a wręcz przeciwnie! Należy zadbać także o czystość przestrzeni międzyzębowych, gdyż tam – zwłaszcza podczas noszenia drucianego aparatu, intensywniej niż dotychczas mogą gromadzić się resztki pokarmu. Na szczęście, z pomocą przychodzą specjalne czyściki do przestrzeni międzyzębowych, irygatory oraz płyny do płukania ust. Nie da się ukryć, że higiena jamy ustnej podczas noszenia nakładek Invisalign® jest o wiele prostsza, gdyż są zdejmowalne. Dzięki temu pacjent może czyścić zęby jak zwykle – przy pomocy szczotki, pasty do zębów i nici dentystycznej. Nie należy jednak bagatelizować czynności mycia po każdym posiłku. Nakładki należy nosić przez około 22h/ dobę, a więc zęby muszą być bezwzględnie czyste, aby nie doszło do rozwoju próchnicy i gromadzenia bakteryjnej płytki nazębnej. Jaką pastę do zębów wybrać podczas leczenia ortodontycznego? Stomatolodzy rekomendują pasty do zębów w formie żelu, gdyż umożliwiają odpowiednie czyszczenie zarówno zębów, jak i samego aparatu ortodontycznego. Tu warto przypomnieć, że zarówno nakładki Invisalign®, jak i aparat retencyjny należy myć przed każdym założeniem na zęby!

Dobrym rozwiązaniem, po jakie sięgają pacjenci są specjalne pasty ortodontyczne. Czym się charakteryzują? Pasta ortodontyczna to produkt o unikalnych właściwościach, dedykowany osobom, których zęby i dziąsła mogą być osłabione noszeniem aparatu oraz innymi zabiegami. Pozwala na dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych bez ryzyka uszkodzenia aparatu. Regularnie stosowana pasta ortodontyczna pomaga chronić zęby i dziąsła przed próchnicą, podrażnieniami oraz wystąpieniem stanów zapalnych. Elementy, takie jak zamki naklejane na zęby podczas leczenia stałym, metalowym aparatem mogą negatywnie wpływać na szkliwo zębów, dlatego stosowanie pasty ortodontycznej pomaga zapobiegać demineralizacji i przebarwieniom.

Przeczytaj również:  Nakładki Invisalign - jakich efektów można się spodziewać?

Jaki skład ma ortodontyczna pasta do zębów? Produkt swoje ochronne właściwości zawdzięcza odpowiednio skomponowanym składnikom. Jednym z nich jest chlorek cetylopirydyny (CPC), który hamuje rozwój niekorzystnych dla zdrowia jamy ustnej bakterii, które prowadzą do powstania płytki nazębnej. Pozostałe składniki to fluor i izomalt, które chronią szkliwo i wspomagają jego remineralizację, witamina E będąca naturalnym przeciwutleniaczem, a także łagodzący podrażnienia dziąseł aloes, ekstrakt z imbiru oraz bisabolol. Warto zwrócić także uwagę na to, aby pasta do zębów nie zawierała w swoim składzie SLS.

Pasta ortodontyczna pozwala utrzymać higienę jamy ustnej na właściwym poziomie, chronić zęby i dziąsła przed próchnicą oraz stanami zapalnymi. Oprócz odpowiedniego doboru środków do higieny jamy ustnej, warto zwrócić uwagę na rodzaj szczoteczki do zębów. Zwłaszcza w przypadku, gdy nosimy tradycyjny, metalowy aparat, lepiej wybrać szczotkę z charakterystycznie wyregulowanym włosiem. Taki rodzaj szczoteczki pomoże efektywniej czyścić zęby, a także zapobiegnie uszkodzeniom aparatu. Aby dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe warto sięgać po specjalne, jednopęczkowe szczoteczki lub irygatory. Innymi, wspierającymi higienę jamy ustnej preparatami są płyny do płukania ust, które pomagają w zapobieganiu osadzaniu się płytki nazębnej. Leczenia ortodontyczne metodą Invisalign® pozwala dokładniej czyścić zęby i umożliwia stosowanie nici dentystycznej. Warto z tej możliwości korzystać i dokładnie myć zęby po każdym posiłku. Dbałość o higienę jamy ustnej to podstawa, aby po zakończeniu leczenia cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem!