Jakie zabiegi warto przeprowadzić po zakończeniu leczenia Invisalign®?

Jakie zabiegi warto przeprowadzić po zakończeniu leczenia Invisalign®?

Leczenie ortodontyczne zębów ma na celu poprawę ich zdrowia oraz estetyki. Ten drugi aspekt jest równie ważny dla pacjentów. Mocne, równe zęby i prawidłowy zgryz przekładają się na pozytywne, wizerunkowe zmiany.  Niektóre wady zgryzu powodują zbyt mocne wysunięcie górnej szczęki bądź brody, co często bywa powodem kompleksów. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej terapii udaje się przywrócić twarzy odpowiednie proporcje. Są jednak estetyczne wady, z którymi samo leczenie ortodontyczne sobie nie poradzi.

W przypadku leczenia tradycyjnym aparatem, na skutek przyklejonych na długi czas metalowych zamków oraz trudności z dokładnym czyszczeniem zębów, może dojść do różnego rodzaju zmian. Przebarwienia, próchnica, kamień nazębny mogą być następstwem długiego leczenia ortodontycznego i niewłaściwej higieny. Leczenie metodą Invisalign® pozwala dokładnie czyścić zęby, jednak zdarza się, że po zakończonej terapii z różnych przyczyn należy przeprowadzić dodatkowe zabiegi, które poprawią ich zdrowie oraz wygląd. Zdarza się także, że już przed rozpoczęciem leczenia pacjent cierpi na ubytki szkliwa czy przebarwienia na zębach. Jakie zabiegi najczęściej wykonuje się po zakończeniu leczenia ortodontycznego?

Jednym ze standardowych, higienicznych zabiegów, z którego każdy powinien skorzystać przynajmniej raz na pół roku jest piaskowanie zębów. Pozwala ono usunąć płytkę nazębną, która gromadzi się na skutek bakterii, jakie w postaci filmu osadzają się wzdłuż linii dziąseł. Płytka nazębna, po wejściu w interakcję z minerałami zawartymi w ślinie tworzy skamieniały osad, zwany kamieniem nazębnym. W tym przypadku należy wykonać skaling, który umożliwi usunięcie twardych złogów. Oba zabiegi są ważne w zapobieganiu stanom zapalnym i chorobom dziąseł, a także pomagają zachować estetyczny wygląd zębów. Po zabiegu zęby są gładkie, a przebarwienia zostają zredukowane. Wielu pacjentów zwraca uwagę na to, że nagle pojawiły się wyczuwalne językiem przestrzenie między zębami. To tak naprawdę wynik dokładnego ich wyczyszczenia. 

Przeczytaj również:  Stripping - co to jest?

Jak przebiegają oba zabiegi? Do piaskowania stosuje się urządzenie, zwane piaskarką stomatologiczną. Działa na zasadzie podciśnienia i wypuszcza ciecz, w skład której wchodzi woda oraz drobiny substancji czyszczących, takich jak wodorowęglan sodu. Dzięki temu preparat przedostaje się w szczeliny międzyzębowe i dokładnie usuwa osad. Po piaskowaniu zęby są oczyszczone z płytki nazębnej, przebarwień, a częściowo także z kamienia nazębnego. Skaling, czyli usuwanie kamienia, odbywa się metodą ultradźwiękową. Skaler dentystyczny jest wyposażony w wibrującą, metalową końcówkę, która jest połączona ze strumieniem zimnej wody. Jego działanie powoduje odpryskiwanie kamienia nazębnego. Po skalingu lekarz najczęściej też wykonuje polerowanie zębów. 

Leczenie ortodontyczne pozwala uszeregować i rozmieścić zęby w łuku w prawidłowy sposób, a także skorygować wadę zgryzu, jednak nie zapewni odbudowy uszkodzonych zębów. Na skutek urazów, chorób, a także leczenia ortodontycznego z udziałem metalowych zamków i drutów, szkliwo zębowe może ulec przebarwieniu lub uszkodzeniu. Tak naprawdę dopiero po zdjęciu aparatu można ocenić jego stan. Zdarza się, że już przed leczeniem zęby nie były w najlepszym stanie. Niezależnie od tego, w celu odbudowy szkliwa stosuje się licówki kompozytowe lub licówki porcelanowe. Użycie sztucznego szkliwa pozwala na zmianę koloru oraz skorygowanie kształtu zębów. Bonding, bo tak nazywa się odbudowa zębów żywicą kompozytową cieszy się dużą popularnością ze względu na jego efekty oraz korzystną cenę, z kolei licówki pełnoceramiczne są cenione z uwagi na wyjątkową trwałość.

Po zdjęciu aparatu stałego bądź ukończeniu leczenia metodą Invisalign®, pacjenci nierzadko decydują się także na wybielanie zębów. Są już zdrowe i proste, jednak do uzyskania estetycznego efektu wow, czasem jeszcze czegoś brakuje. O ile nie każdego matka natura obdarzyła białym uśmiechem, o tyle nowoczesne metody stosowane w stomatologii, pozwalają na jego uzyskanie. Biały uśmiech stał się dostępny nie tylko dla wybrańców, ludzi z mediów i show biznesu. Obecne technologie pozwalają wykonać zabiegi wybielania zębów w całkowicie bezpieczny i kontrolowany sposób. Jednym z nich jest metoda nakładkowa. Polega na zakładaniu przez określony czas – zazwyczaj na noc, przez kilkanaście dni, indywidualnie wykonanych szyn ze specjalnym żelem. Ważne jest, aby w trakcie tej kuracji pacjent przestrzegał tzw. białej diety, aby nie zabarwić zębów kolorowymi potrawami. Innym, o wiele szybszym sposobem na uzyskanie pięknych i białych zębów jest amerykańska metoda Beyond. Pozwala ona na uzyskanie spektakularnych rezultatów już po jednej wizycie! Przed wykonaniem zabiegu lekarz zabezpiecza dziąsła, a następnie nakłada na zęby specjalny żel aktywowany lampą Beyond. Zazwyczaj cała terapia wybielająca zamyka się w trzech sesjach, z czego każda trwa około 15-20 minut. Po kuracji zalecana jest biała dieta przez okres 2-3 dni po zabiegu. 

Przeczytaj również:  Czy leczenie Invisalign boli?

Pacjenci po zakończonym leczeniu ortodontycznym stają się bardziej pewni siebie, częściej i chętniej się uśmiechają. Niejednokrotnie zaczynają też mocniej o siebie dbać. Zarówno od strony zdrowotnej, jak i wizualnej. Udany rezultat leczenia daje im wiarę w to, że warto o siebie walczyć. Niektóre gabinety stomatologiczne, takie jak DentalCare w Tychach, oferują zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Zakładanie licówek, bonding, uzupełnienia implantami, wybielanie zębów, to obok klasycznej higienizacji, czyli piaskowania i skalingu, coraz częściej wykonywane zabiegi, właśnie po zakończonym leczeniu ortodontycznym.

Metoda Invisalign® jest bezpieczna dla zębów i dziąseł. Nie uszkadza szkliwa, działa łagodnymi siłami i pozwala na dokładną, codzienną higienę jamy ustnej. Właściwe czyszczenie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego pomaga zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej, kamienia i minimalizuje ryzyko pojawienia się próchnicy. Niezależnie od wybranej metody ortodontycznej, po zakończonym leczeniu należy zadbać o dokładną higienizację zębów. Warto także skonsultować ze specjalistą czy i jakie są wskazania oraz sposoby na poprawę ich zdrowia i wyglądu. Dzięki temu będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknym uśmiechem.