Attachmenty w Invisalign® - dlaczego są tak ważne?

Attachmenty w Invisalign® - dlaczego są tak ważne?

Attachmenty to nowe pojęcie w słowniku osób podejmujących leczenie metodą Invisalign®. To obco brzmiące słowo może wywołać stres u pacjenta, zwłaszcza przekonanego, że leczenie nakładkami nie wymaga stosowania żadnych innych technologii. Prawdą jest, że attachmenty nie są stosowane w każdym przypadku, jednak są bardzo pomocne i często po prostu niezbędne do uzyskania zdrowego i pięknego uśmiechu. Nie ma też powodów do obaw, ponieważ zarówno ich założenie, jak i noszenie na zębach nie jest ani bolesne, ani  niekomfortowe. 

Czym są attachmenty?

Attachmenty, to inaczej zaczepy, które wyglądają jak małe, przezroczyste wypustki. Są wykonane z materiału światłoutwardzalnego i są zakładane na wybrane zęby w celu ich rotacji oraz odpowiedniego ułożenia. Pełnią rolę uchwytów, które powodując nacisk na nakładki i działają na zęby z określoną siłą. Dzięki temu możliwe jest ich selektywne przemieszczanie. Zaczepy SmartForce™ są alternatywą dla zamków w tradycyjnym aparacie, które także przy pomocy metalowego łuku oddziałują na zęby. Są niezbędne do tego, aby uzyskać określony, założony z góry efekt. Zaczepy mogą być zakładane na zęby pojedynczo bądź nawet po kilka na jednym zębie, w zależności od potrzeb. W zasadzie, żadne, bardziej zaawansowane leczenie nie może się bez nich obyć. 

Zaczepy mogą przybierać kształt kropli, trójkąta, księżyca czy prostokąta. Każdy pacjent może mieć swoje skojarzenie na temat kształtu, a u każdego mogą wyglądać inaczej. Attachmenty są niewidoczne i jest to ich duży atut. W przeciwieństwie do tradycyjnych, metalowych zamków są w kolorze zębów i nie rzucają się w oczy. Z początku mogą wywołać lekki dyskomfort podczas jedzenia czy zdejmowania nakładek, w których znajdują się odpowiednio dostosowane do wypustek wgłębienia. To zupełnie naturalne zjawisko, ponieważ nikt nie jest przyzwyczajony do tego, że na jego zębach znajdują się nieokreślonego kształtu wypustki. Na szczęście, jak do wielu zmian, do attachmentów można się także przyzwyczaić. Zazwyczaj taka adaptacja trwa około 2 dni. To, w jakiej ilości znajdują się na zębach i jak długo trzeba je nosić, zależy od indywidualnych zaleceń lekarza. Zdarza się, że zaczep odpadnie. Nie ma jednak powodu do obaw – wystarczy zgłosić sytuację swojemu stomatologowi Invisalign®, który przy najbliższej wizycie ponownie go zamontuje.

Przeczytaj również:  Aparat nakładkowy - czym jest? Co należy wiedzieć?

Jak wygląda założenie zaczepów?

Mocowanie attachmentów trwa około 15 minut i jest całkowicie bezbolesne. To duża ulga także dla osób o niskim progu bólu. Aby odpowiednio przygotować zęby to założenia zaczepów, należy nałożyć na zęby wytrawiacz, aby szkliwo stało się bardziej porowate i miało lepszą przyczepność. Na tak przygotowane zęby nakładany jest materiał światłoutwardzalny oraz specjalna forma przygotowana przez Invisalign®. Nakładka, zwana “Attachment template”, wyciska ściśle określony kształt zaczepów. Całość jest naświetlania lampą polaryzacyjną w celu utwardzenia. Po zdjęciu formy uchwytów są już ściśle zamocowane na zębach. 

Zdejmowanie attachmentów trwa zaledwie kilka minut i polega na usunięciu ich za pomocą krążków ściernych. Co ważne, nie powoduje to uszkodzeń szkliwa, co może mieć miejsce w przypadku zdejmowania innych aparatów. Specjalna formuła leczenia Invisalign® została opracowana tak, by nie naruszać powierzchni zębów, zarówno podczas noszenia nakładek, jak i attachmentów.

Rodzaje attachmentów

U każdego pacjenta zaczepy wyglądają inaczej, mogą mieć różną wielkość, grubość i kształt. Są opracowane tak, aby z precyzyjną siłą działać na poszczególne zęby, co pozwala na leczenie różnych wad zgryzu, takich jak: przodozgryz, zgryz otwarty, krzyżowy, nagryz pionowy, szparowatość oraz stłoczenia zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje attachmentów?

  • Retencyjne – służą podtrzymaniu nakładki.
  • Funkcyjne – służą do selektywnego działania na zęby z odpowiednimi siłami, tak aby móc dokonywać zmian w ich ułożeniu – rotować je lub przekręcać. Zaczepy funkcyjne dzielą się na ekstruzyjne, które pomagają wyciągnąć zęby z dziąseł oraz intruzyjne, które przeciwnie – wciskają je do kości. 

Zaczepy SmartForce™ to technologia wprowadzona przez Invisalign®, która służy skutecznemu leczeniu nawet dużych wad zgryzu i umieszczeniu zębów w prawidłowym położeniu. To sprawia, że leczenie metodą Invisalign® przynosi tak dobre rezultaty w relatywnie krótkim czasie, w porównaniu z leczeniem innymi metodami. Specjalnie opracowana technika pomogła już ponad 14 milionom pacjentów i ta liczba stale rośnie. Invisalign® to bardzo skuteczna, a zarazem bezpieczna dla zębów i bardzo komfortowa metoda, która pozwala na zdejmowanie aparatu podczas spożywania posiłków i czyszczenia zębów. To także ważny aspekt w utrzymaniu zdrowia zębów, gdyż umożliwia dokładne ich szczotkowanie oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, np. przy pomocy nici dentystycznej. W tradycyjnym leczeniu jest to utrudnione przez założone na stałe zamki i biegnący przez nie drut. 

Przeczytaj również:  Jak dbać o czystość nakładek Invisalign®?

Attachmenty nie powinny nikogo niepokoić, zważywszy na to, że zarówno ich zakładanie, jak i zdejmowanie nie sprawia bólu i nie niszczy powierzchni zębów. Każdy pacjent powinien mieć przede wszystkim na uwadze to, że ich zastosowanie tylko i wyłącznie sprzyja efektywnemu leczeniu, w drodze do jego pięknego uśmiechu.