Czy można jeść i pić w nakładkach Invisalign®?

Czy można jeść i pić w nakładkach Invisalign®?

Czy można jeść i pić w nakładkach Invisalign®? To pytanie, które z pewnością nurtuje każdą osobę, która zastanawia się nad rozpoczęciem leczenia metodą Invisalign. Pozwól, że przybliżymy Ci nieco więcej na ten temat.

Czym są nakładki Invisalign®?

Invisalign® to system ortodontyczny, który korzysta z serii przezroczystych, plastikowych nakładek na zęby, zwanych alignerami. Te alignery są projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta, a ich celem jest stopniowe przesuwanie i prostowanie zębów.

Zasady korzystania z nakładek Invisalign®

Prawdę mówiąc, czy można jeść i pić w nakładkach Invisalign®? Generalnie nie zaleca się tego robić. Invisalign® jest przeznaczony do noszenia przez około 20-22 godziny dziennie, ale powinien być zdejmowany podczas posiłków i picia.

Ortodontka trzyma w jednej ręce aparat invisalign a w drugiej pudełko na aparat

Dlaczego nie powinno się jeść i pić w nakładkach Invisalign®?

Jest kilka powodów. Po pierwsze, jedzenie w nakładkach może spowodować ich uszkodzenie. Po drugie, pozostałości jedzenia mogą utknąć między zębami a nakładką, co może prowadzić do próchnicy. Jedyne napoje, które można spożywać w nakładkach Invisalign®, to woda. Picie kawy, herbaty czy soku może zabarwić alignery, co zniweluje ich niewidoczny charakter. Alkohol i napoje gazowane mogą zaszkodzić plastikowi, z którego są wykonane alignery.

Jak dbać o nakładki Invisalign®?

Nakładki Invisalign® powinny być czyszczone codziennie przy użyciu specjalnego środka do czyszczenia Invisalign® lub ciepłej wody z mydłem. Nie zaleca się używania zwykłej pasty do zębów, ponieważ może ona zniszczyć plastik.

Dla naszych pacjentów, którzy rozważają założenie aparatu Invisalign, przygotowaliśmy serię poradnikowych artykułów, przeczytaj między innymi:

Przeczytaj również:  Stripping - co to jest?

Często zadawane pytania (FAQ) na temat jedzenia i picia w nakładkach Invisalign®

Czy mogę jeść gumę do żucia w nakładkach Invisalign®?

Nie, guma do żucia może się przykleić do alignerów i uszkodzić je.

Czy muszę zdejmować nakładki Invisalign®, jeśli piję tylko wodę?

Nie, wodę możesz pić bez zdejmowania alignerów.

Czy picie alkoholu w nakładkach Invisalign® je uszkodzi?

Tak, alkohol i inne mocne napoje mogą uszkodzić plastikowe alignery.

Czy nakładki Invisalign® mogą się zabarwić od jedzenia, czy picia?

Tak, nakładki mogą się zabarwić, jeśli jesz lub pijesz w nich coś innego niż woda. Dlatego zawsze zdejmuj alignery podczas posiłków.

Czy można palić w nakładkach Invisalign®?

Nie, dym tytoniowy może zabarwić alignery i uszkodzić ich strukturę.

Mam nadzieję, że te informacje pomogły Ci zrozumieć, dlaczego nie można jeść i pić w nakładkach Invisalign®. Pamiętaj, że przestrzeganie zaleceń ortodonty pozwoli Ci na skuteczne i komfortowe leczenie.