Dr Smile a Invisalign®

Dr Smile a Invisalign®

Leczenie ortodontyczne zębów daje obecnie wiele możliwości i rozwiązań odnośnie wyboru jego metody. Niegdyś kojarzone wyłącznie z metalowym aparatem, obecnie przybiera zupełnie inną formę. Pacjenci coraz częściej wybierają mniej inwazyjne rozwiązania, które pozwalają im na cieszenie się równie zadowalającymi efektami bez konieczności zmiany stylu życia i wielu wyrzeczeń. Przezroczyste nakładki zmieniły dotychczasowy pogląd pacjentów na leczenie ortodontyczne, dzięki czemu coraz więcej pacjentów się go podejmuje. Większa świadomość na temat zdrowia i dbałość o wygląd powoduje, że aparat ortodontyczny już dawno przestał być powodem do zawstydzenia. Wręcz przeciwnie, świadczy o tym, że po prostu o siebie dbamy.

Mając na względzie ten trend oraz postępy i zmiany, jakie zachodzą w świecie ortodoncji, leczenie wad zgryzu przezroczystymi nakładkami staje się standardem. Do najpopularniejszych należą metoda Invisalign® oraz Clear Aligner (Dr Smile). Czym się charakteryzują? Invisalign® wywodzi się z firmy Align Technology, która swoją siedzibę posiada w USA. Obecnie korzysta z niej około 12 milionów ludzi na całym świecie, a w Polsce jest dostępna w ofercie bardzo wielu gabinetów stomatologicznych. Drugą, znaną metodą jest Clear Aligner niemieckiej marki Dr Smile, która ma w naszym kraju 8 placówek oraz gabinety partnerskie. Obie mają wiele cech wspólnych, do których przede wszystkim należą wizualnie podobne, niewidoczne nakładki. Metody oferują pacjentom większą swobodę i oszczędność czasu związanego z wizytami kontrolnymi w gabinecie lekarskim. W przypadku Invisalign® odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem, a jeśli chodzi o Dr Smile – kontrola odbywa się wyłącznie zdalnie. Czy jednak zupełny brak bezpośredniego kontaktu z lekarzem to atut?

Zaawansowana technologia oparta na sztucznej inteligencji coraz częściej jest stosowana w nowoczesnej medycynie. Nie oznacza to jednak, że może w 100% zastąpić lekarza. Już na etapie planowania leczenia taki kontakt jest bardzo potrzebny. W przypadku metody Invisalign® to stomatolog ostatecznie decyduje o tym, jak będzie przebiegać leczenie oraz wprowadza potrzebne modyfikacje. Odpowiednio zaplanowany proces leczenia ma kluczowe znaczenie dla jego skuteczności. Jeśli na samym początku zostanie popełniony błąd, negatywnie wpłynie to na osiągnięcie zamierzonego efektu. Metoda Dr Smile zakłada, że pacjent jest kontrolowany zdalnie, na podstawie zdjęć zębów, które przesyła do aplikacji. W gabinecie pojawia się zasadniczo raz, aby wykonać skan zębów, na podstawie którego drukarka 3D przygotowuje nakładki. Obie metody korzystają ze skanera wewnątrzustnego, rezygnując przy tym z tradycyjnej metody pobierania wycisków. Takie rozwiązanie jest wygodne także dla pacjentów, dla których zakładanie form z masą do wycisków bywa nieprzyjemne i może powodować odruch wymiotny. Podczas konsultacji ortodontycznej, w przypadku metody Invisalign® lekarz przeprowadza badanie wewnątrzustne i zewnątrzustne pacjenta, które polega na ocenie zębów, zgryzu, a także stawów żuchwowo-skroniowych i rysów twarzy. Stomatolog zwraca uwagę na sposób, w jaki pacjent oddycha, mówi czy przełyka. Ponadto przeprowadzane są badania, takie jak RTG, badanie panoramiczne i cefalometryczne. Taki szczegółowy wywiad, w połączeniu z komputerowym skanem, daje pełen obraz diagnostyczny i solidny wstęp do rozpoczęcia procesu leczenia.

Na czym polega leczenie nakładkami ortodontycznymi? Zarówno w przypadku Invisalign®, jak i Dr Smile, pacjent otrzymuje komplet nakładek, które zgodnie z zaleceniami zmienia po 7-14 dni. Z każdą kolejną, jego zęby prostują się, dostosowując do ich kształtu. O ile metoda Invisalign® jest skuteczna w przypadku nawet dużych wad zgryzu, to w przypadku Dr Smile nakładki obejmują tylko zęby od 5 do 5. To może stanowić ograniczenie dla leczenia niektórych wad, gdyż nie uwzględnia rotacji zębów trzonowych. Niewątpliwą zaletą nakładek jest ich funkcja estetyczna, ponieważ są gładkie, przezroczyste i ściśle przylegające do zębów. Aby leczenie było skuteczne, należy je nosić przez 22 godziny w ciągu doby, a na czas jedzenia posiłków czy czyszczenia zębów można je bez problemu zdjąć. To duży komfort dla pacjenta, który pozwala na normalne, codzienne funkcjonowanie. Ułatwia zachowanie higieny jamy ustnej, gdyż zęby pozbawione metalowych zamków i drutów można tradycyjnie szczotkować oraz używać nici dentystycznych. Nakładki warto także zdejmować podczas picia gorących oraz słodkich napojów. Następnie, przed ich założeniem należy wyczyścić zęby aby ograniczyć rozwój bakterii i gromadzenia się osadów.

Jaka jest cena leczenia niewidocznymi nakładkami? W przypadku metody Invisalign® na całkowity koszt leczenia (który pacjent poznaje na jednej z pierwszych wizyt), ma wpływ wielkość wady. Najdroższy pakiet, z nieograniczoną liczbą nakładek, z uwzględnieniem wizyt kontrolnych i aparatów retencyjnych kosztuje 14 500 zł. W przypadku Dr Smile, pacjent może wybrać opcję miesięcznego abonamentu lub może zapłacić z góry. Cena najwyższego pakietu to 11 390 zł. Ta różnica zapewne m.in. wynika z braku wizyt kontrolnych, które w przypadku Invisalign®, choć w ograniczonej liczbie (w porównaniu z tradycyjnym leczeniem ortodontycznym), występują.

Każdy pacjent przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zastanawia się jak będą wyglądać zęby po jego zakończeniu. Komputerowy plan leczenia w przypadku metody Invisalign® zakłada przedstawienie wizualizacji, która daje mu wirtualny obraz zmian, jakie będą zachodzić podczas poszczególnych etapów. Także dzięki temu dowie się ile nakładek będzie potrzebował, by osiągnąć zamierzony cel. Taka możliwość to innowacja w świecie ortodoncji. Pozwala lepiej zaplanować leczenie, a pacjentowi dodaje większej motywacji do przestrzegania całego planu.

Dr Smile czy Invisalign®? A może tradycyjne leczenie ortodontyczne? Przed takim dylematem staje osoba, która chce podjąć pierwszy krok w kierunku zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. Na pewno warto zasięgnąć opinii na temat wszystkich tych metod, porównać sposób ich działania i tego, jaki będą mieć wpływ na nasze życie przez najbliższy rok / dwa lata. Należy mieć na uwadze fakt, że leczenie ortodontyczne to proces. W przypadku metody Invisalign®, pierwsze efekty mogą być zauważalne już po 3 miesiącach, w przypadku niewielkiej wady zgryzu. Mimo wszystko przed rozpoczęciem leczenia należy uzbroić się w cierpliwość, a w trakcie jego trwania ściśle przestrzegać wytycznych.
To co wybrać? Na pewno pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o metodzie leczenia powinna być wizyta w zaufanym i rekomendowanym przez pacjentów gabinecie dentystycznym, w którym lekarz doradzi rozwiązanie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.